Они су се данас на састанку са премијером Зораном Милановићем усагласили да Хрватска изађе из поступка арбитраже, након скандала који је избио почетком прошле недеље због објављених транскрипта, а који је, како се сматра у Хрватској, довео у питање независност и објективност поступка.
„На угрожавање националне безбедности и националних државних интереса сви реагујемо исто“, рекао је новинарима председник најутицајније опозиционе ХДЗ Томислав Карамарко, јавила је „Хина“.
Он је рекао да је брига свих у Хрватској да се изађе из арбитражног угвора како би била спречена малверзација и превара.
Хрватски медији, иначе, посебну пажњу поклањају данашњем првом сусрету Милановића и Карамарка, а посебан акценат је стављен на њихово руковање.
На питање би ли такви састанци требали бити да буду чешћи, Карамарко је одговорио: „Дао бог да је што мање проблема који угрожавају националну безбедност и државу, али зашто да не“.
Бивша премијерка Јадранка Косор, која је 2009. у име Хрватске потписала Арбитражни споразум, појаснила је да ће у Сабору говорити само клубови како би расправа била кратка, садржајна и како би се избегла међустраначка препуцавања.
„Дакле, излазак из споразума и тренутна суспензија и надам се да ће се то остварити. Сабор ће обвезати владу и то је исти поступак као што је претходио потписивању споразума“, рекла је Косорова.
Милановић је непосредно након састанка новинарима рекао да је са представницима парламентарних странака усаглашено да Хрватска изађе из арбитражног споразума са Словенијом.
Милановић је новинарима након састанка рекао да је усаглашавање трајало кратко и истакао да га не занима да ли ће словеначки министар спољних послова Карл Ерјавец поднети оставку.
„Хрватска не може остати у споразуму о арбитражи. Поступак је контаминиран. Хрватска излази из уговора по прецизним правилима међународног права. То је процедура коју спроводи влада и министарство спољних послова. Од Сабора тражимо велику сагласност како би изашли из споразума“, рекао је Милановић.
Милановић није желео да коментарише питање да ли се чуо са словеначким колегом Миром Цераром.
„Ми смо пристали на нешто под условима, а дошло је до грубог кршења уговора и даље не можемо овако“, рекао је Милановић који, како је рекао, не верује да ће то лоше утицати на односе Словеније и Хрватске.
„Чланица смо Европске уније и дошло је до озбиљног инцидента и морамо реаговати. Не тиче ме се да ли би словеначки премијер требало да поднесе оставку. Арбитражни суд се налази у неугодној ситуацији, можда ни криви ни дужни, но немам одговор како се они осећају“, навео је хрватски премијер и истакао да је цела ситуација неугодна и Хрватској и Словенији, те да је неодржива.
„Не знам је ли став о шпијунажи став словеначке владе, но то нећу коментарисати“, казао је Милановић.
Ми, додао је, и даље немамо решене границе и то мене брине као хрватског премијера.
„Хрватска може и хоће једнострано изаћи из споразума“, навео је Милановић.