Етиопија је кључни стратешки савезник САД у рату против тероризма и има блиске безбедносне везе са Америком.
Та афричка земља има хиљаде војника у суседној Сомалији, која се заједно са Кенијом суочава са исламском милитантном групом Ел Шабаб.
Етиопија је увела закон за борбу против тероризма, под називом Прокламација за борбу тероризма, који, како каже „Хјуман рајтс воч“, влада користи како би обележила политичке противнике.
Према извештају ХРВ, средином 2007. године је на хиљаде људи побегло из Етиопије због напада војних снага на цивиле, тражећи уточиште у суседним државама, Сомалији и Кенији.
While #ObamaInEthiopia https://t.co/wA1aUibLkl
— Jomanex (@jomanex) July 27, 2015
Бивши амбасадор Етиопије Имру Зелеке је у отвореном писму америчком државном секретару Џону Керију 2013. године написао да је „Етиопија главни амерички савезник из Африке, али да Америка не изгледа забринуто због отвореног кршења људских права, бесправне управе и необуздане корупције од стране режима у Адис Абеби“.
„Режимско флагрантно мешање у хришћанске и муслиманске верске послове створило је раздор међу верским заједницама.“
Упркос критикама, Обама је на заједничкој конференцији са премијером земље похвалио Етиопију као „изванредног партнера“ у борби против милитантних исламиста.
#Obama's visit to #Ethiopia shows #America's hypocrisy on 'promoting human rights and good governance'. #ObamaInEthiopia
— Jamal Osman (@JamalMOsman) July 26, 2015
Активисти за људска права из „Амнести интернешенела“ нису желели да коментаришу Обамину посету Етиопији.
„Ми не желимо да ова посета буде искоришћена да се ’опере‘ администрација која је позната по кршењу људских права“, рекао је портпарол „Амнести интернешенела“ Абдулах Халахе, који је упозорио да ће посета бити коришћена од стране администрације као доказ међународне подршке.