Петицију под називом „Помилујте Едварда Сноудена“ потписало је 167.954 грађана од њеног објављивања у јуну 2013. године.
„Едвард Сноуден је национални херој и треба му одмах апсолутно опростити за све што је учинио у вези са објављивањем тајних докумената НСА“, наводи се у петицији.
У свом одговору Лиза Монако, саветница председника Барака Обаме за унутрашњу безбедност и тероризам, изјавила је да је „Сноуденова опасна одлука да украде и открије поверљиве информације имала озбиљне последице за безбедност наше земље и за људе који даноноћно раде да би је заштитили“.
Монакова је истакла да је Сноуден, чак и ако је сматрао да његово деловање представља само грађанску непослушност, требало да се изрази кроз конструктиван чин протеста и да прихвати последице својих активности.
Америчка администрација оптужила је Сноудена за шпијунажу и крађу државног власништва.
Бивши обавештајац НСА отпутовао је у Русију и са непознате локације конкурисао је за азил у 21 земљи.
„Он треба да дође кући у Америку и да му се суди за оно што је учинио. Крије се иза ауторитарног режима и бежи од последица својих поступака“, истакла је Монакова.
Истраживање спроведено 2014. године показало је да већина Американаца (55%) сматра да је Сноуден „урадио праву ствар“ обелодањивањем да је НСА прислушкивала приватне телефонске разговоре и прикупљала на тај начин огромне количине података о америчким грађанима.
Те информације имале су великог одјека и приморале су амерички Конгрес да усваја амандмане на законе који су некада били тајни.
Сноуден је другу годину заредом номинован за Нобелову награду за мир, а већ је добио низ признања за слободу говора и грађанске слободе.