Учлањење Косова у Унеско не представља никакав напад на српске цркве већ се ради о потреби да се Косово повеже са образовањем, науком и културом, рекао је Сељими за Радио слободна Европа.
„Учлањење Косова у Унеско ће само унапредити положај српског наслеђа на Косову. Оно ће бити мост који ће повезивати Србију и Косово, а не линија раздвајања. Због тога се надам да ће Србија прекинути са својом политиком блокаде и изолације Косова“, рекао је он.
Према његовим речима, Косово се ангажовало да лобирањем код земаља које су чланице УН обезбеди две трећине гласова земаља чланица ове организације за пријем у Унеско.
„То је тешка битка и Косову неће бити лако. Али уз помоћ свих наших међународних партнера и других земаља наставићемо другу, а затим и трећу фазу лобирања како бисмо осигурали гласове“, истакао је Сељими.
Он је подсетио да је Косово и претходних година анализирало могућност учлањења и да су ове године заједно са савезницима закључили да је погодан тренутак да се обезбеди две трећине гласова.
„Ништа није сигурно али постоје добри наговештаји да је свет спреман да прихвати Косово у породици Унеска“, додао је Сељими.
Србија се противи пријему Косова у Унеско.