„Хрватском друштву није потребна милитаризација, већ суочавање са прошлошћу и градња мира. Неприхватљиво је на овај начин обележавати ’Олују‘, у којој је стотине људи изгубило животе, било протерано, нестало“, изјавила је Крањецова за хрватски портал „Индекс”.
Политички аналитичар из Загреба Жарко Пуховски се, такође, слаже да је оваква парада непотребна, те да се ради о правом расипању новца, а све како би се хрватски премијер Зоран Милановић на неки начин сакрио од неугодности које би га могле дочекати у Книну.
„Овакве војне параде одржавају само Француска и Русија, по мом суду то је за малу нацију бесмислица“, рекао је Пуховски.
zagreb, centar za mirovne studije pic.twitter.com/C4hjIk9OQU
— Milica Jovanović (@PlaceSoft) August 1, 2015
Према његовом мишљењу, „ова парада је резултат тога да је премијер на један свој типичан, збрзани начин хтео да избегне да га националистички примитивци у Книну извижде“.
„У праву је што се од тога жели на неки начин макнути, но ово је мало скупа и промашена забава у ту сврху“, казао је Пуховски.
Према његовим речима, овом парадом Хрватска заправо жели да сакрије своју војну немоћ.
„Не може се сакрити да је хрватска војска слаба и да је Хрватска у том погледу слабе моћи, иако нама војска није ни важна, јер смо у НАТО-у“, рекао је Пуховски.
Он је закључио да је све то за малу нацију ипак прескупа и промашена забава.
У Загребу ће 4. августа бити одржана војна парада којом Загреб, први пут на овај начин, слави дан када је из Хрватске протерано 220.000 Срба, док је готово две хиљаде њих погинуло или се води као нестало.
Војно-полицијску акцију „Олуја“ Хрватска обележава као Дан победе и Дан хрватских бранитеља.
Такође, први пут ове године, овај датум ће, због неслагања у државном врху, у Хрватској бити обележен 4. августа у Загребу, а 5. августа у Книну.