„Срби су спремни за усвајање амандмана, као што смо били спремни од самог почетка, а да ли ће бити довољног броја гласова, то не знам“, рекао је Стојановић новинарима у Прилужју.
„Потребно је да наши коалициони партнери обезбеде те гласове, да ли их има или нема то ћемо видети свакако у понедељак и остало је само да сачекамо“, додао је заменик косовског премијера.
„Ми смо спремни, од почетка сматрамо да је то од виталног интереса за све људе који овде живе, без обзира на то што неки покушавају да то гурну у неки потпуно други контекст. Тај суд ће се формирати на Косову или на неком другом месту, апсолутно је за нас неважно, али сматрамо да би била добра порука да и албанска политичка елита схвати да мора да постоји одговорност и да они који су чинили злочине, без обзира на националност, морају да одговарају“, рекао је он.
Осврћући се на предлог представника Алијансе за будућност Косова да се у Скупштини Косова усвоји резолуција о геноциду током рата на Косову, Стојановић је казао да је резолуција још једна политичка играрија која само вређа, сукобљава и апсолутно не доприноси ничему добром.
Они који желе да се дијалог настави, да се проблеми решавају и да се ствара дух толеранције једних према другима, неће прихватити такву резолуцију, уверен је Стојановић.
„Мислим да је то само један популистички трик опозиционе партије у циљу придобијања јефтине популарности и подршке која није потребна, јер само доприноси стварању хаоса и додатној дестабилизацији која никоме не доноси ништа добро“, рекао је он.
Стојановић не зна да ли ће се питање усвајања резолуције наћи сутра на дневном реду скупштинског заседања у Приштини, али истиче да ако се то догоди, то ће значити да постоји интерес да се цела прича око Специјалног суда додатно ускомеша.
То ће значити, рекао је Стојановић, да постоји интерес да се створи додатна нестабилност како би се скренула пажња са оног што јесте најважније, а то је формирање суда који ће судити за злочине који су се десили, без обзира на то што неки покушавају да негирају и да глорификују нешто што је донело много жртава, они који су учинили злочине мораће да одговарају и то је неупитно.
Шефица парламентарне групе Алијансе за будућност Косова (АБК) Доника Кадај Бујупи предложила је резолуцију о геноциду током рата на Косову.
Она је тај предлог изнела на последњем заседању председништва Скупштине Косова, а њен предлог добио је подршку председника осталих парламентарних група.
АБК је једна од најјачих опозиционих партија у косовском парламенту, а њеном лидеру Рамушу Харадинају, бившем вођи ОВК, два пута је суђено у Хагу за ратне злочине почињене над цивилним становништвом и оба пута је ослобођен.