Пропало је гласање за резолуцију о српском геноциду у косовском парламенту. Гласање за промену уставних амандмана за формирање суда за злочине ОВК је неизвесно. Лидер Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај, чија странка је била и иницијатор пропале резолуције, рекао је да „не може да верује шта се дешава на Косову“.
„Да ми је неко пре неког времена причао да ће се ово дешавати, ја му не бих веровао. Остаје ми само још да верујем да међу садашњим посланицима других странака, пре свега у странци коју води Хашим Тачи, још увек има оних који неће упасти у замку и неће свој глас дати нечему што ће бацити љагу на нашу прошлост, али и будућност“, рекао је Харадинај косовским медијима.
Председник листе „Српска“ Александар Јаблановић за Спутњик је изјавио да се нада да ни у будућности овакве резолуције више неће бити тема седница.
„Не може једна тачка да буде тема дневног реда скупштине само зато што је захтев потписало 40 посланика. Квалификација ’геноцид‘ је озбиљна квалификација и мислим да са нашим коалиционим партнерима имамо пуно разумевање око тога да тако битне ствари не могу тако једноставно да се ставе на дневни ред. А ако већ говоримо о геноциду, треба узети у обзир чињеницу да је пре рата у Приштини живело око 40.000 Срба, а да их је данас свега двадесетак“, каже Јаблановић.
Иначе, посланици косовске скупштине гласају по други пут за формирање Специјалног суда. Став косовске опозиције — Иницијативе за будућност Косова, Алијанса за будућност Косова и покрет „Самоопредељење“, остаје непромењен и они ни овај пут неће гласати за формирање суда.
С обзиром на то да је резолуција пропала, неизвесно је да ли ће посланици Демократске партије Косова ПДК-а, странке Хашима Тачија, овога пута гласати за. Већ сада је троје њих најавило да неће гласати, иако је Тачи са својим посланицима имао више консултација на ову тему, па чак и тражио да се писмено обавежу да ће гласати за формирање суда.
У супротном, најавио је да ће сви који не буду гласали за бити избачени из странке. Подсећања ради, пре две недеље управо су Тачијеви посланици одбили да гласају за промену амандмана, због чега је предлог и пропао.
Јаблановић каже да су посланици листе Српска у парламенту Косова у пуном саставу и да се чека гласање о уставним амандманима.
„До сада има 14 посланика који су пријављени за дискусију и тек када се дискусија заврши приступиће се гласању. Да ли ће бити довољно гласова, остаје да се види. Наша листа ће, као и претходни пут, и сада подржати промену амандмана“, каже Јаблановић.
Прва тачка дневног реда данашње седнице у Приштини била је „Резолуцијa геноцида Србије на Косову“. Од 120 посланика парламента, у сали је током гласања за резолуцију било њих 102. Од тога 55 је било против, за је гласало 44, а пет је било уздржано.
Ветерани гађали Тачија флашама и викали му „лопове“
Расправа о усвајању уставних амандмана у косовском парламенту одвија се у готово празној сали, седницу је најпре напустио премијер Иса Мустафа, а потом и његов заменик и лидер ДПК Хашим Тачи, кога су ветерани гађали флашама док је прелазио пут до зграде владе.
Ветерани, који испред зграде косовског парламента протестују незадовољни јер се нису нашли на списку којима им се признаје тај статус, Тачија су гађали флашама и узвикивали: „Лопове, лопове“.