Један од најлепших извора у Европи лежи завучен у стеновитим планинама Лике. Стаза до самог врела реке је уређена пре неколико година како би сви посетиоци могли да виде ово чудо природе, које би требало да буде проглашен за национални парк. Међутим, извор Уне сваке године обиђе мали број туриста…
© Sputnik / Богдан ПантићДолина реке Уне. Са леве стране види се ток реке Уне како кривуда кроз долину. Са десне стране види се нови канал који је прокопан после Дугог светског рата како би се смањила плављења која се догађају у пролеће, најчешће у месецу марту, због отапања снега са околних брда и планина, када цела долина на неколико дана буде поплављена.
1/12
© Sputnik / Богдан Пантић
Долина реке Уне. Са леве стране види се ток реке Уне како кривуда кроз долину. Са десне стране види се нови канал који је прокопан после Дугог светског рата како би се смањила плављења која се догађају у пролеће, најчешће у месецу марту, због отапања снега са околних брда и планина, када цела долина на неколико дана буде поплављена.
© Sputnik / Богдан ПантићПравославна црква Успења Пресвете Богородице у Србу подигнута 1877. године. Спаљена је у Другом светском рату, да би 1970. године била обновљена. Минирана је након завршетка рата 1995, а поново је обновљена 2011. године.
2/12
© Sputnik / Богдан Пантић
Православна црква Успења Пресвете Богородице у Србу подигнута 1877. године. Спаљена је у Другом светском рату, да би 1970. године била обновљена. Минирана је након завршетка рата 1995, а поново је обновљена 2011. године.
© Sputnik / Богдан ПантићРека Уна извире у Републици Хрватској у Лици између места Доња Суваја и Нетека, близу Срба.
3/12
© Sputnik / Богдан Пантић
Река Уна извире у Републици Хрватској у Лици између места Доња Суваја и Нетека, близу Срба.
© Sputnik / Богдан ПантићЊена дужина износи 212,5 километара.
4/12
© Sputnik / Богдан Пантић
Њена дужина износи 212,5 километара.
© Sputnik / Богдан ПантићВећи део тока реке Уне налази се у Босни и Херцеговини...
5/12
© Sputnik / Богдан Пантић
Већи део тока реке Уне налази се у Босни и Херцеговини...
© Sputnik / Богдан Пантић...а добрим делом је погранична река између Босне и Херцеговине и Републике Хрватске.
6/12
© Sputnik / Богдан Пантић
...а добрим делом је погранична река између Босне и Херцеговине и Републике Хрватске.
© Sputnik / Богдан ПантићПозната је по бројним слаповима дуж свог тока, који почињу недалеко од самог извора реке.
7/12
© Sputnik / Богдан Пантић
Позната је по бројним слаповима дуж свог тока, који почињу недалеко од самог извора реке.
© Sputnik / Богдан ПантићНајвећи слапови на Уни се налазе у Босни и Херцеговини, код Мартин Брода и Доњих Штрбаца, који је познатији као Штрбачки бук.
8/12
© Sputnik / Богдан Пантић
Највећи слапови на Уни се налазе у Босни и Херцеговини, код Мартин Брода и Доњих Штрбаца, који је познатији као Штрбачки бук.
© Sputnik / Богдан ПантићРека Уна се улива у реку Саву на територији Републике Српске код места Јасеновца.
9/12
© Sputnik / Богдан Пантић
Река Уна се улива у реку Саву на територији Републике Српске код места Јасеновца.
© Sputnik / Мина КуршумлијаПрема легенди река Уна је добила име од римских легионара који су када су је угледали узвикнули: „Una“, што у преводу значи „Једна“, односно једина таква у свету.
10/12
© Sputnik / Мина Куршумлија
Према легенди река Уна је добила име од римских легионара који су када су је угледали узвикнули: „Una“, што у преводу значи „Једна“, односно једина таква у свету.
© Sputnik / Лазар ТурењанинИзвор реке Уне налази се на 448 метара надморске висине испод планина Личке Пљешивице и Стражбенице, а температура воде на самом извору износи свега 8 степени Целзијусових.
11/12
© Sputnik / Лазар Турењанин
Извор реке Уне налази се на 448 метара надморске висине испод планина Личке Пљешивице и Стражбенице, а температура воде на самом извору износи свега 8 степени Целзијусових.
© Sputnik / Богдан ПантићИталијански спелеоронилац Луиђи Касати истраживао је 2007. године дубину и изглед извора реке Уне. Током зарањања успео је да дође до дубине од 205 метара.
12/12
© Sputnik / Богдан Пантић
Италијански спелеоронилац Луиђи Касати истраживао је 2007. године дубину и изглед извора реке Уне. Током зарањања успео је да дође до дубине од 205 метара.