Посланици косовског парламента су под снажним притиском међународне заједнице усвојили касно синоћ законе о Специјалном суду, Специјалном тужилаштву и Закон о правној и финансијској помоћи за потенцијалне оптужене у Специјалном суду.
Претходно у жестокој поновној расправи и гласању, уз велико противљење опозиције, усвојени су уставни амандмани који су омогућили усвајање поменутих закона.
Косовски медији пренели су да је потврда о седишту Специјалног суда уместо из Холандије стигла из Велике Британије.
„Скупштина Косова изгласала је законе за формирање Специјалног суда за истрагу у вези са сумњама за почињене ратне злочине у сукобу 1999. године, Косово се сагласило са формирањем међународног суда (Специјалног суда) у Хагу на ком ће ове сумње бити испитане“, рекао је британски министар за Европу Давид Лидингстон.
Лидингстон је рекао да ће ЕУ обезбедити средства за рад Специјалног суда за злочине које је починила ОВК.
Опозиција је бојкотовала заседање парламента после усвајања амандмана за уставне измене којим је отворен пут за формирање Специјалног суда.
Посланици из реда српске мањине гласали су против усвајања Закона о правној и финансијској помоћи за потенцијалне оптужене у Специјалном суду.
Косовска скупштина је усвајањем уставних амандмана и поменутих закона практично окончала пролећно заседање, након чега наступа летња пауза.
Иначе, да косовски парламент није донео одлуке о формирању Специјалног суда, то би учинио Савет безбедности УН.
Иако је формирање Специјалног суда сада практично само техничко питање, нема информација када ће та правосудна институција почети да ради, као ни којим предметима ће се конкретно бавити.
Извесно је једино да ће се, између осталог, Специјални суд за ратне злочине ОВК бавити истрагом навода из извештаја Дика Мартија о трговини органа српских цивила од бивших припадник ОВК 1998. до 2000.