Русија, Рјазањска област… На све стране одјекују гранате и проламају се експлозије. Дим и прашина у ваздуху виде се и са велике удаљености. Десантне јединице Русије, Кине и Белорусије одмеравају снаге на „бојном пољу“. Више од њих 200 изашло је на мегдан.
Рјазањ није случајно изабран да се баш овде одржи једна етапа такмичења у оквиру Међународних армијских игара, које се одржавају широм Русије, од Новосибирска до Каспијског мора. Овде је смештен један од најелитнијих у свету центара за обуку ваздушно-десантних јединица.
Војним возилом стижемо до полигона „Дубровичи“. Око нас непрегледан простор — чистина, а около шума. Све је спремно за нове и жестоке борбе.
Очекује се долазак главнокомандујућег Ваздушно-десантних јединица војске РФ — Владимира Шаманова. Војници су у строју, новинари у „ниском старту“, тискају се и гурају ко ће му ближе прићи.
Паркирају се црне лимузине. Из њих излази чувени генерал-пуковник. Војска му салутира. Застаје на кратко — отпоздравља, а затим се оштрим ходом удаљава у пратњи неколико официра и војника.
По реакцијама војника, јасно је да се ради о великом ауторитету, према којем сви гаје неизмерно поштовање. Не чуди. Реч је о хероју Руске Федерације, којег упоређују са генералом Јермоловим, чувеним војсковођом који се још у царској Русији прославио у борбама у Кавкаском рату, почетком 19. века. Такве подвиге поновио је командант Шаманов у борби против терориста на Северном Кавказу, крајем деведесетих.
Игре се настављају. Белоруски војници су стартовали. Трче из све снаге, муњевитом брзином прескачу препреке и зидове, увлаче се у ровове, провлаче се кроз подземне тунеле и бодљикаву жицу… Стижу до стрелишта, гађају у мете…
Новинарима је тешко да их испрате. Са камерама, фотоапаратима и осталом професионалном опремом трче за њима покушавајући да их стигну и све забележе, али снаге понестаје. Стаза је дуга скоро шест километара, нема се кондиције…
Одмах поред одјекују експлозије од граната управо испаљених из ручних бацача. Поново дим и прашина. Публика и новинари сваки пут поскакују од јачине детонација.
Мало даље, поређани су тенкови. Спремни су за трку. Део војске се ужурбано спрема за почетак трке, пакују и проверавају наоружање и муницију, док се други део њих завалио у дебелу хладовину, у оближњем шумарку. Сунце пржи. Има преко 30 степени, а они у униформама, војничким чизмама и под пуном „ратном опремом“.
„Наше обуке су доста теже од овога што на такмичењу пролазимо. Али, никако не можемо рећи да је стаза лака. Напротив, веома је напорна и тешка… У сваком случају, за све нас је ово огромно искуство“, кажу нам белоруски војници.
Званични представник Ваздушно-десантне војске Русије потпуковник Јевгениј Мешков рекао је новинарима да у такмичењу учествују два типа војне технике са сличним карактеристикама и шест типова стрељачког оружја, које користе стране армије.
Кинеска војска довезла је своју технику. Чини се да су усредсређени искључиво на такмичење и на победу. Не желе да говоре. Кажу, немају одобрење команданта. Једва су касније прозборили коју реч, похвалили домаћине и целокупну организацију.
Главнокомандујући ВДВ РФ Шаманов високо је оценио ниво борбене спремности белоруских и кинеских јединица.
„Кинески пријатељи су обучени веома добро, они су прави професионалци“, рекао је комадант ВДВ РФ Шаманов, додајући да су Белоруси такође „веома добро припремљени и да достојно представљају своју земљу“.
Он је рекао да је ове године планирано више од догађаја, а да је део њих већ одржан, укључујући и спуштање падобранаца на Северни пол.
„У наредним месецима имаћемо две обуке — „Штит савеза“ и „Сарадња 2015“, а потом нам предстоје вежбе „Словенско братство“, у којима ће заједно са руским и белоруским учествовати српски десантне јединице“, рекао је Шаманов и позвао Спутњик да присуствује овим вежбама.
О моћној руској војсци речи су сувишне. Руске десантне јединице важе за једне од најелитнијих у свету.
Победници „Десантног вода“ знаће се 13. августа, два дана уочи затварања прве војне Олимпијаде.
Међународне војне игре одржавају се у Русији од 1. до 15. августа. У оквиру Игара укупно се одржава 14 такмичења на 11 полигона широм Русије.
Учествује 57 тимова из 17 земаља: Србије, Анголе, Јерменије, Азербејџана, Белорусије, Венецуеле, Египта, Индије, Казахстана, Киргизије, Кине, Кувајта, Монголије, Никарагве, Пакистана и Таџикистана.
Србија се такмичи само у дисциплини Тенковски биатлон и већ је ушла у полуфинале, пласиравши се тако међу осам најбољих репрезентација.