Протест је одржан испред зграде Основног суда у Косовској Митровици, где се налази и регионално седиште Еулекса и полицијска станица, који су током получасовног протеста, који је протекао без инцидената, били блокирани.
На капији испред зграде суда био је постављен пано на којем је било исписано: „Еулексов суд казамат“, а грађани су поред државних застава носили и транспаренте којима су поручивали: „Еулекс није успео“ и „Меучи, реци нам која је пресуда“.
Заменица лидера Грађанске иницијативе СДП Ксенија Божовић предала је техничком особљу Еулекса у Косовској Митровици захтев у којем се тражи да без одлагања Ивановићу буде омогућена одбрана са слободе.
Она је претходно на протесту затражила од мисије ЕУ на Косову да Ивановићу, али и пензионисаном пуковнику МУП-а Србије Драгољубу Делибашићу, одмах буде омогућена одбрана са слободе.
„Тражимо одмах пуштање на слободу, чекамо од Грабријела Меучија (шефа Еулекса) брзу реакцију. Нашем лидеру поручујемо да издржи, он је јак човек, не сме да дозволи да га после 19 месеци сломе, ту је породица са њим, пријатељи, сарадници, грађани Косова и Метохије, Србије, Републике Српске, Хрватске и Македоније — од свих смо добили писма подршке“, истакла је Божовићева.
Божовићева, која је и председница Скупштине општине Северна Митровица, упозорила је да ће, ако Еулекс врло брзо не донесе одлуку да се Ивановићу и Делибашићу омогући одбрана са слободе, бити настављени протести.
На протесту је говорио и градоначелник Северне Митровице Горан Ракић који је подсетио да се Ивановић и Делибашић налазе више од годину и по дана у притвору, а да је тужилаштво до сада саслушало око 50 сведока који их нису директно оптужили за дела која им се стављају на терет.
„Зато сматрамо да су заточени само зато што су Срби и због тога позивам судско веће да што пре донесе исправну одлуку, да их пусти на слободу или у најмању руку да им дозволи одбрану са слободе“, поручио је Ракић.
На протесту су поред грађана били и представници локалних самоуправа са севера Косова, начелник Косовскомитровичког округа и други који су након протеста прошетали до Притворног центра у Косовској Митровици.
Лидер Грађанске иницијативе СДП почео је у петак штрајк глађу у затвору у Косовској Митровици захтевајући да му буде омогућена одбрана са слободе.
Он је започео штрајк глађу након што је у четвртак Еулексово судско веће Основног суда у Косовској Митровици донело одлуку да му продужи притвор за још два месеца, односно до 6. октобра.
Ивановић је ухапшен 27. јануара 2014. године и ово је други пут да се одлучује на такав корак.
Претходно је штрајковао глађу недељу дана у Приштини, захтевајући премештање из приштинског у митровички затвор, што му је на крају и омогућено.
Ивановић је оптужен да је 14. априла 1999. године и 3. фебруара 2000. године починио ратни злочин против цивилног становништва и подстицао на тешка убиства више Албанаца у Косовској Митровици.
Његов случај повезан је са случајевима још четворицом Срба — српским полицијским пуковником у пензији Драгољубом Делибашићем, којем је Еулекс у среду такође продужио притвор за још два месеца, као и са оцем и сином Илијом и Небојшом Вујачићем и Александром Лазовићем, који су оптужени за убиство и покушај убиства, а којима је Еулекс омогућио да се бране са слободе.
Суђење тој петорици Срба, који су негирали кривицу, званично је почело 18. децембра, до сада је саслушано близу 50 сведока тужилаштва, а наставак суђења у Основном суду у Косовској Митровици заказан је за 10. септембар.
Влада Србије раније је и за Ивановића и за Делибашића дала гаранције да ће бити доступни правосуђу на Косову и Метохији у сваком тренутку, уколико им се омогући одбрана са слободе.
Из Еулекса одбијају да привремено ослободе Ивановића и Делибашића, правдајући то ставом да би оптужени могли да побегну и утичу на сведоке.
Међународним судским већем Основног суда у Косовској Митровици председава судија из Румуније Роксана Комша, а сва петорица Срба изјаснили су се на почетку суђења да се не осећају кривим за дела која им се стављају на терет.