У Савету Федерације сматрају да ће девалвација јуана бити од користи руској економији, пре свега због тога што ће омогућити Русији да повећа извоз угља и производа металуршке индустрије.
„Извоз Кине ће оживети, што ће повећати темпо развоја економије државе. А то ће нам, безусловно, отворити додатно тржиште за продају руских производа“, изјавио је у петак новинарима заменик председника комитета Савета Федерације за економску политику Сергеј Шатиров.
У уторак је Кина шокирала међународно тржиште оштрим снижавањем курса јуана према долару за 1,9 одсто. У среду је Народна банка Кине курс снизила за још 1,62 одсто. Ова одлука је довела до слабљења валута земаља Азије према долару. У петак је Народна банка Кине незнатно подигла курс јуана према долару за 0,05 одсто – 6,3975 јуана за долар.
Сенатор је навео да су данас многе сфере руске економије, међу којима су металургија и индустрија угља, оријентисане на економију Кине. Према његовим речима, Русија ће бити међу оним земљама којима ће слабљење јуана омогућити да повећају своје присуство на унутрашњем тржишту Кине.
„Кина претендује да постане прва економија света, њен извозни потенцијал је огроман. Услед слабљења јуана Кинези ће се потрудити да максимално повећају извоз својих производа“, навео је Шатиров.
Трамп је, подсећа политиколог, био против војне операције у Ираку и против људских и финансијских жртава које су САД поднеле у том рату. Лидерство у очима Трампа не значи обавезно учествовање, већ умеће да се из њега извлачи конкретна економска, и још важније, финансијска корист, чврст став у вођењу преговора и закључивање уносних послова.
Намеће се логично питање: какве су шансе Трампа да постане председник САД? Мерећи политичку тежину гиганата какви су породични кланови Буш и Клинтон.