Као што је објављено на сајту „Mental floss“, игре Пасијанс (Microsoft Solitaire), Фрисел (FreeCell) и Миноловац (Minesweeper) заиста нису зaмишљене за забаву.
„Најстарија“ игрица међу њима, Пасијанс, први пут се појавила 1990. године у верзији Windows 3.0. Њен прави циљ је био прилично скроман: постепено научити коришћење миша. Игра је требало да научи читаву генерацију корисника да „подигну и спусте“ ставке помоћу миша.
Миноловац се први пут појавио 1992. године у оперативном систему Windows 3.1, како би се корисници упознали са кликом на десно и лево, и контролисали брзину и прецизност при кретању миша.
Друга игра са картама, Херц (Hearts), такође је креирана 1992. године у Windows 3.1. Игра је користила нову технологију за комуникацију са другим корисницима у локалној мрежи. Тако је, пише портал, то било више од карташке игре — начин да се људи заинтересују за способности умрежавања.
И на крају, Фрисел игра, пуштена у Windows 3.1, укључена је у пакет Win32s, што је омогућило да 32-битна апликација ради на 16-битном Windows 3.1. Ако се пакет инсталира неправилно, Фрисел не функционише. Дакле, оно што је изгледало као једноставна игра, заправо је био сакривен тест-систем.