Косовски министар унутрашњих послова Скендер Хисени је за приштински канал „Трибуна“ изјавио да очекује да ће захтев Косова бити разматран на 84. заседању Скупштине Интерпола у новембру ове године у Руанди и да очекује позитиван одговор. Напомињући да Косово треба да испуни захтеве који се односе на законодавство, Хисени је оценио да су косовске институције и службе безбедности спремне да буду део Интерпола.
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је да пријем Косова и Метохије у пуноправно чланство Интерпола није прихватљив за Србију и да ће Министарство унутрашњих послова и Србија зато настојати да се свим дипломатским средствима боре против ове иницијативе.
Међутим, Криминолог и бивши члан Светске асоцијације шефова полиције Марко Ницовић оцењује за Спутњик да су велике шансе да Косово буде примљено у Интерпол, будући да је претходни генерални секретар Интерпола од 2000-2014. био Американац Ричард Нобл.
„Значи да ће они (Американци) сигурно притискати све чланице Извршног одбора да се Косову да право чланства у Интерполу. Ми ту немамо неку позицију“, каже Ницовић.
Он подсећа да Србија нема представника у Извршном одбору Интерпола, док је, рецимо, бивша Југославија имала потпредседника Интерпола.
Канцеларија за односе са јавношћу Интерпола саопштила је да ће формални захтев бити разматран на 84. Скупштини Интерпола која ће бити одржана у Руанди од 2. до 5. новембра ове године, наводећи да је полиција Косова досад успешно сарађивала у многим акцијама које је Интерпол организовао у западноевропским земљама и у региону.
„На следећој генералној скупштини Американци ће сигурно излобирати да Косово буде примљено, без обзира што је Косово једна врста екстериториторијалности где мафија држи ствар у својим рукама“, каже Ницовић.
Везе Приштине са Интерполом досад су одржаване преко канцеларије Интерпола при Унмику. Чланство Косова у Уједињеним нацијама или Европској унији није услов за учлањење у Интерпол.