Истрага, коју су водили Унмик и НАТО у овом масакру над српским цивилима одавно је завршена, а имена убица су позната. Убиство су према истрази Унмика, починили припадници Ослободилачке војске Косова, тачније огранка под именом „Фортуна“. Злочин се десио само неколико дана по доласку Унмика и Кфора на Косово, односно четири дана пошто је потписан Кумановски споразум, којим је заустављено НАТО бомбардовање тадашње Југославије.
Кривци, иако су већ тада били познати, а што је још важније били су доступни надлежним Умиковим органима, нису процесуирани, јер је тадашњи шеф Унмика Бернард Кушнер установио принцип такозване „разумљиве освете“. Он је тиме аболирао починиоце овог злочина од даљег гоњења, јер су Албанци према његовим речима „преживели страдања, а ране су им још свеже“.
Према документима из истраге командант групе „Фортуна“ Бег Шаћири је током истраге био ухапшен, али је после давања изјаве одмах пуштен. Шаћири је тада изјавио да су имали налог да од краја јуна до до половине августа буквално очисте све „остатке српског становништва“ у зони Општине Липљан.
Ово наређење је подразумевало да се „лошије“ српске куће попале, а да се новије „припреме“ за усељавање Албанца. У извештају који је тада предао својим надређеним о „успеху“ акције, наводи се да је убијено 48, а рањено 17 људи. Шаћиријева група је бројала 56 људи и сви су били ухапшени током истраге о овом злочину.
На списку осумњичених за злочин у Старом Грацку, између осталих, помиње се и име Линдите Кренази, бивше фризерке, иначе припаднице ОВК, то јест поменуте групе „Фортуна“. У то време Општина Липљан била је у сектору безбедности британске групе Кфора.
Цела област је блокирана тек сат времена пошто се десио масакр над Србима. Из истраге коју је сачинио Унмик као главноосумњичени за убиство српских жетелаца по командној линији је Мазљум Битићи, који је био близак сарадник крила ОВК којим је руководио Хашим Тачи.