Ким је дан након размене артиљеријске ватре на граници између Северне и Јужне Кореје наложио стање пуне борбене готовости од 17 сати по локалном или од десет и тридесет по средњeевропском времену.
Ким је синоћ одржао ванредну седницу војног комитета владајуће партије и издао такву наредбу.
Пјонгјанг прети да ће употребити силу уколико Јужна Кореја не прекине са пропагандистичким програмом у пограничној зони.
Јужнокорејска новинска агенција „Јонхап“, позивајући се на севернокорејску централну ТВ, јавила је да су командири Корејске народне армије упућени на границу да командују уништавањем средстава психолошког рата и припрему за могућу реакцију противника, уколико се пропагандно емитовање не прекине за 48 сати.
Пјонгјанг је дао ултиматум Сеулу да демонтира мегафоне на граници, путем којих на њеној територији емитује антикомунистичку пропаганду.
Јужна Кореја је 10. августа покренула анти-севернокорејску пропагандну кампању у знак одмазде за постављање мина од којих су два јужнокорејска војника овог месеца озбиљно повређена.
Сеул оптужује Пјонгјанг да поставља мине унутар демилитаризоване зоне која раздваја две Кореје, што Северна Кореја пориче.
Дописник британског сервиса из Сеула наглашава да је „агресивна реторика Пјонгјанга ритуал“, али да је овог пута „језик оштрији него иначе“, а милитаристичке изјаве прати артиљеријска ватра.
Јужна Кореја је после јучерашње размене ватре наредила евакуациу житеља рејона код западне границе са Северном Корејом, наводи Би-Би-Си.
Јонхап је, пак, пренео саопштење Министарства одбране Јужне Кореје да ће „снажно одговорити" на било какве провокације Северне Кореје и да ће „Север морати да преузме сву одговорност за те акције одмазде“.
Северна и Јужна Кореја формално се и данас налазе у стању рата, будући да после оружаног сукоба почетком педестих година нису потписали пуноправан мировни споразум, већ једино прекид ватре.