Тренутно највеће градилиште у Русији, на ком ради преко 2.500 људи, а вредност инвестиције износи 10 милијарди долара, космодром „Восточни“ требало би да преузме примат у односу на већ постојећи „Бајконур“, који је после распада Совјетског Савеза остао комби граница Русије, тачније У Казахстану.
Читав космодром простире се на преко 1.000 квадратних километара земље, а у свом склопу имаће десет лансирних рампи. Ово ће бити други космодром који се налази у Русији, поред Плесецка, који је далеко мањи и користи се за лансирање војних сателита. Прослављени руски космонаут Фјодор Јурчихин, који је у свемир летео четири пута и тамо укупно боравио дуже од годину дана, за Спутњик каже да је нормално да Русија, прва земља која је послала човека у космос, има сопствени космодром.
„То што ће се повећати број космодрома никако не значи да ће Русија потпуно напустити ’Бајконур‘. Почнимо од тога да је на ’Бајконуру‘ и платформа са које је полетео први сателит. Она је још увек у употреби, а и дан-данас са ње полећу екипе које лете ка Међународној свемирској станици. Као што се повећава број аеродрома, повећава се и број космодрома. Ево на пример пре 40 година, на врхунцу космичке ере, само две државе су градиле космодроме — Совјетски Савез и Сједињене Америчке Државе. Сада космодроме имају и Француска и Бразил, Кина, али и Јапан и Индија“, објашњава Јурчихин.
Поред тога, наставља он, Русија наставља пут модернизације носача ракета што је свакако веома перспективно, имајући у виду да је пред властима постојала дилема — или се зауставити на постојећим капацитетима у „Бајконуру“ и модернизовати их, или повећавати број лансирних платформи.
Потребу за новим космодромом Јурчихин тумачи и тиме што сваки тип ракете мора да има сопствену рампу за лансирање, а самим тим најновије ракете, као што је „Сојуз 5“, захтевају нову инфраструктуру.
Градилиште је недавно посетио и руски премијер Дмитриј Медведев, који је дошао да се увери да изградња иде према плану, те да ће све бити спремно за лансирање, планирано за крај ове године. Он се том приликом обратио радницима на градилишту, рекавши им да су они део историје, као што су то били и њихови преци који су градили Транссибирску железничку магистралу.
Нови космодром опслуживаће око 25.000 људи, међу којима ће бити и велики број стручњака са високим квалификацијама. Поред тога, планирано је да у близини космодрома буде изграђен и нови град, који ће моћи да прими 100.000 становника, где ће живети сви који раде на космодрому, али и они који пружају пратеће услуге.
Планирано је да са новог космодрома 2018. године полети прва ракета са посадом.