Павлопулос је рекао да мандат важи три дана и да се завршава у четвртак, 27. августа, пренела је агенција АНА.
„Искористићемо народни мандат да покажемо да је земљи потребна влада која се доследно противи меморандумима (споразумима са кредиторима)“, рекао је Лафазанис.
Напуштајући председничку палату, лидер доскорашње фракције Лева платформа унутар Сиризе, која се побунила против Ципраса јер је потписао нови пакет помоћи и прихватио рестриктивне мере које захтевају међународни кредитори, оштро је напао владу, пренела је грчка агенција.
Према Лафазанисовим речима, прибегавање изборима са експресним процедурама је показатељ изузетно антидемократског става и антидемократске девијације.
„Рекли смо председнику Републике да не учествује на експресним изборима. Председник није представник Владе. Он одобрава и он је одговоран пред грчким народом“, казао је бивши министар.
Представник новоформираног Народног јединства Костас Исихос рекао је Спутњику да је руководство спремно да формира коалицију са политичким снагама које траже поништавање споразума Атине и међународних кредитора о трећем пакету кредитне помоћи.
„Радићемо са свим политичким снагама, које имају ауторитет у народу и које желе да пониште трећи пакет финансијске помоћи“, рекао је Исихос, додајући да трећи пакет подсећа на „колонијалну политику“.
Раније данас лидер главне опозиционе грчке партије Нова демократија (НД) Вангелис Мејмаракис вратио је Павлопулосу мандат за формирање владе, пошто није успео да за три дана договори формирање владе са осталим партијама у парламенту.
„Нажалост, земља иде у катастрофалном правцу, што је одговорност Ципраса, а то је нешто што се могло избећи“, рекао је Мејмаракис.
Лидер главне опозиционе странке позвао је Ципраса да се сусретну како би се избегао такав катастрофалан курс, јер „још има времена“ да превлада национални договор, наводи грчка агенција.
Ципрас је претходно одбио да се сретне са лидером НД, сматрајући да не постоји простор за програмско усклађивање између НД и владајућег коалиционог партнера Сиризе око формирање владе у актуелном парламенту.
Ципрас је 20. августа поднео оставку, само седам месеци по освајању четворогодишњег мандата, и затражио да се избори одрже што пре.
Ципрас сматра да не постоји шанса да се формира влада са садашњим саставом парламента, што је и разлог подношења оставке.
По Уставу, Павлопулос треба редом да предаје мандат партијама за формирање владе, које би обезбедиле поверење скупштине. Оне за то имају тродневни рок, а уколико не успеју, именује се „техничка“ влада којој је на челу председник Врховног суда и расписују се превремени парламентарни избори.
Тај мандат траје три дана и ако не донесе резултате, председник расписује парламентарне изборе.
За ратификацију споразума о трећем пакету кредитног програма помоћи за Грчку 4. августа гласало само 118 посланика владајуће коалиције, јер су посланици Сиризине фракције одбили да подрже владу, чиме је фактички изгубљена потребна већина од 151 гласа у парламенту.
Ципрас је оптужио опозицију да намерно одлаже изборе који су, по њему, суштински за осигурање политичке стабилности Грчке, пренео је Ројтерс.