Дачић, који учествује на Првој конференцији држава страна Уговора о трговини наоружањем, која се одржава у Канкуну у Мексику, рекао је и да је, читајући данашње вести, видео и изјаву директорке Унеска Ирине Бокове, која је прокоментарисала да је уништавање древног града Палмире, који је под заштитом Унеска — ратни злочин, пренео је Танјуг.
„Ја бих само питао генералног секретара Унеска, о чему сам ја говорио у протеклих десетак дана и у Савету безбедности? Значи, кад ИСИЛ уништава оно што је под заштитом Унеска, онда је то ратни злочин, а када Косово уништава споменике који су српска културна баштина и светска културна баштина, онда за то треба да добије награду — да постане члан Унеска“, оценио је Дачић.
„Желим да се јасно каже да је све то у ствари злочин према нашем културном наслеђу, а не да се праве двоструки стандарди, што се најбоље може видети, нажалост, на примеру Косова, на примеру једног оваквог захтева за пријем у Унеско“, рекао је шеф српске дипломатије.
Дачић је нагласио да заменик косовског премијера Хашим Тачи није у праву када каже да је учлањење Косова у Унеско у складу са Бриселским споразумом.
„Хашим Тачи то све користи као покушај да на ’мала врата‘, без сагласности Србије, злоупотреби оно о чему смо разговарали и што смо се договарали у Бриселу. О овоме у Бриселу никада није разговарано, тема српског културног наслеђа тек треба да буде тема дневног реда. Без икаквог договора у Бриселу, они су поднели захтев за пријем. То је изврдавање договора“, рекао је шеф српске дипломатије.
Према његовим речима, Тачи би требало мало да размисли докле ће више да изиграва „суперстара“ на међународним форумима и у давању интервјуа, а да о тим темама не сме да разговара „очи у очи“ са Србијом.
Када је реч о најави Приштине да ће у Бриселу бити постигнут договор о Заједници српских општина, Дачић је рекао да је тај споразум требало да буде потписан на претходним разговорима, али да је приштинска страна била против тога.
„Ако су они променили становиште, онда ће тај споразум бити потписан. Београд је задовољан тим споразумом, јер се њиме дефинише Заједница српских општина, која може да артикулише интересе српског народа. Према томе, то су све обланде за приштинску јавност. Мора некако да се образложи да су они нешто добили. Шта су добили? То смо потписали још пре две године. У ствари, једино што су добили, то је Специјални суд за ратне злочине, а нек виде шта ће с тим“, истакао је Дачић.
Избори нису потребни, али о томе одлучује Вучић
Дачић сматра да ванредни парламентарни избори нису потребни, али напомиње да је премијер Александар Вучић тај који одлучује кад ће избори бити одржани.
„Ако жели да их распише, нека их распише. Ја не могу да га спречим, нити имам било какву намеру да то радим… О томе не треба да размишљам, јер ја не одлучујем. О томе он одлучује. Ако жели моје мишљење, моје мишљење је да они нису потребни, зато што не постоји никаква политичка, ни уставна криза која би требало да се разреши изборима“, казао је Дачић, који је и први потпредседник Владе и шеф дипломатије.
Дачић је истакао да се бави стварима које су од значаја за државу и да га та питања „много не дотичу“.