Он је новинарима рекао да ће Асоцијација општина пружати помоћ општинама са већинским српским становништвом, „али да неће имати ниједну извршну функцију“.
„Општине са већинским српским становништвом ће имати користи од ове асоцијације по питању развоја и просперитета“, навео је Мустафа.
Косовска делегација, додао је он, постизање четири споразума сматра „великим успехом, који се односи на успостављање суверенитета Косова“.
„Вечерас смо постигли јако важне споразуме. Ради се о споразумима који се односе на основне принципе за оснивање асоцијације општина са већинским српским становништвом, споразуму везаном за имплементацију споразума енергетици, споразуму о телефонском позивном броју и о споразуму везаном за мост на Ибру, тачније његовој реконструкцији и пуштању у саобраћај“, навео је Мустафа.
Тачи: Споразум нека врста признања Косова
Косовски министар спољних послова Хашим Тачи вечерас је изјавио да је споразум постигнут између Србије и Косова био проблематичан и да му се српска страна читавог дана противила.
„Србија је потписала после притиска Међународне заједнице, јер бисмо иначе били талац њиховог одбијања“, изјавио је Тачи у телефонском укључењу у програм ТВ Клан Косова, додајући да је косовска страна стајала иза онога што је обећала, а то је да постигне споразум у складу са косовским документима.
„Остаје нам да радимо на томе да се сви процеси убудуће спроведу“, рекао је Тачи, потврдивши да ће „Парк мира“ бити уклоњен.
То значи да је, кад је реч о мосту на Ибру, одређен рок за уклањање барикада, али и за остале кораке које треба предузети ради уређивања слободног кретања, чиме ће, како је рекао, „дефинитивно бити отворен пут за уједињење Митровице“.
„Имплементација споразума ће почети одмах и остаје се да се види у ком ће року бити реализована“, рекао је Тачи, који постизање овог споразума сматра неком врстом признавања државе Косово од стране Србије.