„Заштита границе биће од 5. септембра ојачана са још 2.106 полицајаца“, изјавио је новинарима шеф мађарске полиције Карољ Пап.
То полицијско појачање требало би да патролира дуж границе заједно са 1.000 полицајаца који се већ тамо налазе, рекао је Пап.
Претходно је портпарол Владе Золтан Ковач изјавио да Будимпешта разматра могућност како би војска могла да буде ангажована и помогне да се обезбеди јужна граница, где велики талас избеглица улази у Европску унију.
„Мађарска Влада и кабинет за националну безбедност размотрили су питање како војска може бити ангажована да помогне у заштити мађарске границе и границе ЕУ“, рекао је Ковач.
Ковач је рекао да свака одлука о ангажовању војске мора бити заснована на одлуци парламента који ће разматрати то питање следеће недеље.
Талас миграната, многи од њих избеглице из Сирије, прешао је јуче мађарску јужну границу, пролазећи кроз празнине у недовршеној огради и хрлећи ка Европи у најгорој избегличкој кризи од Другог светског рата.
Министар за људске ресурсе Золтан Балог изјавио је да је Мађарска била принуђена да предузме једностране мере, као што је подизање ограде дуж границе са Србијом, зато што њено алармирање Брисела није имало ефекта.
И Аустрија шаље војску на границу
Мере предострожности је предузела и Аустрија, пише „Локал“. Она је послала на границу више од 500 војника, саопштио је министар одбране те земље Џералд Клуг.
„Ми ћемо послати онолико војника колико буде било потребно“, навео је шеф ресора, пред почетак седнице аустријске Владе.
Војници ће помагати у транспорту људи и опреме, изградњи стамбених објеката и допремању хране. У исто време, аустријска Влада наводи да ће војници бити послати само у крајњем случају. Аустријска Влада оптужује одређене регионе да недовољно помажу у смештању миграната.
У првој половини 2015. године Аустрији је упућено више од 28 хиљада захтева за добијање азила — исто колико за целу прошлу годину. Власти земље очекују да до краја године укупан број захтева достигне 80 хиљада људи.