„За нас је то важно не само како бисмо промовисали регионалну стабилност, већ и да преузимамо одређене политичке и економске обавезе. Имаћемо више конкретних састанака, превасходно у вези са економским напретком и развојем наше инфраструктуре“, рекао је Вучић новинарима у Бечу.
Од кључног значаја за Србију је да крене у конкретне пројекте, али и да преузме што је могуће већу одговорност, рекао је премијер и додао да су пред Владом Србије интензивни разговори.
У Бечу се, казао је, сутра очекују веома важне политичке личности, попут немачке канцеларке Ангеле Меркел, аустријског канцелара Вернера Фајмана, високих званичника ЕУ — комесарке за спољну политику Федерике Могерини и комесара за проширење Јоханеса Хана.
Србија је од свих, како је рекао, добила честитке за постигнуте резултате у дијалогу са Приштином у Бриселу.
„Ми смо то урадили за наш народ и за стабилност у региону. Наши људи могу да буду задовољни јер ћемо имати снажно оруђе за заштиту српских интереса“, рекао је Вучић и истакао да Србија и њен народ немају чега да се стиде.
Након свега, Вучић очекује отварање поглавља у преговорима са ЕУ тим пре што је Србија испунила своје обавезе, а он, како је рекао, верује у „немачку реч и реч канцеларке Меркел“.
„Испунили смо све тачке које су стављене пред нас. Наравно да ће бити неких који ће налазити и оно чега нема, али верујем у немачку реч, у немачко слово, у речи канцеларке Меркел. Знам шта је рекла. Постављени су нам тешки услови, које је Србија испунила, и сигуран сам да ће то исто учинити и Немачка, а остале земље Европске уније следити тај пример“, рекао је Вучић.
На констатацију да је претходних дана Европска унија имала двоструке аршине толерисањем забране ћириличког писма у Вуковару, Вучић је рекао да ће српска делегација сутра у Бечу „веома оштро и гласно“ заступати своје ставове „као што је то чинила и јуче“.
„За нас је важно да се у сваком тренутку понашамо озбиљно и одговорно“, рекао је премијер.
И на примеру поступања у избегличкој кризи Србија се понашала одговорније од појединих чланица Европске уније.
„Успели смо да изађемо из политичког вртлога и бројних замки на добар начин. Не управљамо великим бродом, али наш српски чамац је изабрао сигуран ток и има добру струју и то нећемо мењати“, додао је премијер.
Премијер каже да Србија ни на који начин неће никога да изазива, те да неће да одговара ни онима којима смета напредак Србије или то што Србија данас има неупоредиво већи углед у свету, као ни онима који траже разлог да нападну нашу земљу.
„Наш најбољи одговор су економске реформе и то што је Србија постала поуздан партнер и Немачкој и Аустрији и осталим земљама“, истакао је и додао да Србија поштује све земље региона јер без њих не би успела да сачува регионалну стабилност.
Онима који пак хоће све да кваре, којима је смисао деловања мржња према Србима, поручио је да је то њихов проблем, а не проблем Србије.
„Са њима ћемо лако изаћи на крај“, подвукао је премијер.