Руски и египатски председници Владимир Путин и Абдел Фатах ел Сиси су током састанка у уторак изнели заједнички став да је у борби против ИД важно формирати широки антитерористички фронт у који ће бити укључена и Сирија. Важно је истаћи да поред САД, Турске, Аустралије, али и Египта, тренутно највише авионских напада на положаје ИД спроводи сама Сирија, и то више него цела коалиција заједно.
Олег Фомин, заменик председника руског комитета „Солидарност са народом Сирије“, за Спутњик објашњава да Сирија представља једну од последњих линија одбране од доласка терориста на Стари континент, те да је њој неопходна помоћ, јер поред ИД она води и грађански рат.
„Наш председник је још пре неколико недеља нагласио потребу да се снаге удруже у борби против ИД, имајући у виду велику опасност коју представља ова исламистичко-терористичка групација. Предлог је упућен и Саудијској Арабији и Јордану, с обзиром на то да Сирија носи велико бреме, јер поред терориста она води и грађански рат“, рекао је Фомин.
Он је подсетио и да такозвана антитерористичка коалиција, на чијем се челу налазе САД, свакодневно саопштава како се храбро и доследно бори против ИД, међутим њени циљеви, нажалост, најчешће нису чворишта терористичке, већ сиријске инфраструктуре.
„Подршка Египта и Турске је наравно веома позитиван моменат, али остаје да се убеде и челници Саудијске Арабије и Јордана. Овде све, ипак, умногоме зависи од САД“, додаје он.
Говорећи о могућем пристанку САД на Путинов предлог, Фомин каже да је у појединим изјавама америчких високих званичника могло да се чује да ИД представља далеко већу опасност од самог сиријског председника.
Он сматра да није тако лако променити реторику, с обзиром на то да су до сада Американци причали о томе како је Асад, наводно, крвави диктатор. „Треба да се надамо неким новим здраворазумским корацима, јер је без Сирије борба против ИД практично немогућа“, каже и додај да су сиријске снаге на измаку јер се рат води практично већ пет година. Управо Асадова војска, додаје, представља последњу линију одбране на путу терориста ка Старом континенту.
Будући да Олег Фомин често борави у Сирији, он је за Спутњик поделио и своја запажања о народу који тамо живи, али и о ратницима који, како каже, ни не знају зашто се туку.
„Често боравим у Сирији и могу рећи да више нема ни ниједне породице којој макар један члан није погинуо током рата. Има случајева где су читаве породице побијене. Понекад ми је просто невероватно до које мере су ти такозвани радикални борци у Сирији слабо образовани и обавештени. Многи од њих мисле да се налазе у Израелу и да се боре против израелске државе“, каже он.
Фомин упозорава да је Сирија једна од последњих одбрамбених линија пре него што терористи дођу до Русије.
Он објашњава да је, уколико Сирија падне, следећи Иран, а затим ће преко бивших совјетских република терористи почети да улазе у Башкирија и Татарстан. То је калифат, каже он, а они имају велике апетите.
Не треба заборавити, додаје, да су се за време владавине калифата исламисти простирали све до Париза.