Док Вашингтон по Европи размешта своје најбоље авионе, Европа би требало да размисли ко или шта је права претња по њену безбедност, каже за Спутњик главни уредник италијанског часописа „Анализа одбране“ Ђанандреа Гајани.
Одговарајући на питање да ли Европа стварно верује да би Русија могла да угрози њену безбедност, Гајани каже да јединствена Европа не постоји.
„Као што смо видели на примеру кризе у Грчкој, када је реч о економији и финансијама, постоји неколико ’Европа‘. Мигрантска криза показује да у Европи не постоји јединствeн став по политичким и друштвеним питањима. Нема слоге ни када је реч о стратешким војним питањима, чему је доказ украјинска криза“, истиче он.
Према његовим рећима, бивше чланице Варшавског пакта су забринуте због ’руске претње‘ зато што у руско-немачком конфликту виде одређене историјске аналогије.
„Западна Европа, пре свега Француска, Немачка и Италија желе односе са Русијом без ембарга и санкција. Али ове државе немају политичку вољу да се супротставе САД, иако САД више нема заједничке интересе са Европом“, наглашава Гајани.
Он додаје да Немачка јавно осуђује Русију због украјинске кризе, али да то Немцима не смета да потпишу уговор о испорукама руског гаса преко новог балтичког гасовода, истичући да би свака европска држава да сарађује са Русијом, али да притом одржи привид пријатељства са Америком.
Гајани сматра да САД заправо не желе да се борe против ИД.
„Америка размешта пресретаче Ф-22 у Европи због неког руског авиона који је летео изнад Литваније. Они се играју ’хладног рата‘, и то је смешно“, рекао је он и додао да би требало повећати број авиона Ф-22 који се боре против Исламске државе и наставити са бомбардовањем милитаната у Либији.
Према његовим речима, видљив је недостатак политичке воље. По мишљењу Американаца, Русија је и даље непријатељ број један.
Одговарајући на питање да ли би Русија могла да помогне у борби против ИД, Гајани истиче да Москва нуди „озбиљан пројекат“.
„За разлику од Запада, Русија предлаже да у коалицији учествују снаге које стварно ратују против ИД — а то су пре свега владе Сирије и Ирака. Русија је свесна чињенице да се милитанти неће зауставити на Блиском истоку, они ће помагати радикалним исламистима у средњоазијским републикама бившег Совјетског Савеза и кавкаским републикама у саставу Русије“, наглашава он и закључује да је, када је реч о Исламској држави, Русија, попут Италије, на првој линији фронта.