Берлин настоји да поврати конструктивне односе са Москвом, а важну улогу у укидању санкција може да одигра и помоћ Русије око сиријске кризе, истакла је Меркелова, а пренео „Дојче веле“. Према њеним речима, низ западних компанија трпи велике последице због тих казнених мера, те је то један од разлога због којих Европа настоји да дође до таквих политичких оквира који би допринели укидању санкција.
Директор Асоцијације европског бизниса у Русији Франк Шауф за Спутњик каже да се и немачки привредници надају да је у питању само привремена фаза и то политичке природе, те да ће се она наредне године променити и да их ускоро очекује пораст инвестиција у Русију.
„Када је реч о европском бизнису, санкције су пре свега погодиле финансијски сектор. Производња аутомобила је пала за 50 одсто, што су и те како осетили произвођачи и добављачи. ’Џенерал моторс‘ и ’Опел‘, који су били активни учесници на руском тржишту, сада га напуштају. С друге стране, европски бизнис наставља да ради у Русији, поједине компаније чак и проширују делатност. У сталном смо контакту са представницима европских компанија. Они желе да остану у овој земљи и верују да ће руско тржиште поново постати привлачно за инвеститоре“, каже Шауф.
У Русији, са друге стране, изјаву Меркелове не тумаче тако оптимистично. Штавише, према речима политичког аналитичара Павела Свјатенкова у питању је чиста реторика за унутрашњу употребу.
„Не мислим да Немачка мења свој однос према Москви. Меркелова шаље уобичајену поруку — радите за нас бесплатно, помозите да обезбедимо наше интересе широм света, на пример да срушимо Башара Асада, али санкције укинути нећемо“, каже он.
Берлин наставља да оптужује Русију због ситуације у Украјини, објашњава Свјатенков, притом Запад није успео да натера Украјину да поштује уговор из Минска, конкретно да додели специјални статус Доњецку и Луганску.
„Немачка и даље прати инструкције из Вашингтона и намеће их осталим чланицама ЕУ, упркос противљењу појединих земаља“, закључује он.
Почев од 2014. године, Запад је у неколико наврата уводио санкције Русији због њене позиције по питању кризе у Украјини. У јуну 2015. санкције су продужене до 31. јануара наредне године. Русија је на санкције одговорила истом мером, те је увела забрану на увоз углавном прехрамбених производа из ЕУ.