Споразум Минск 2 постао је јабука раздора између САД и ЕУ, наглашава амерички историчар Ерик Зуес и додаје да док украјински лидер, ослањајући се на Обамину администрацију, наставља да крши договор, немачка канцеларка Ангела Меркел и француски председник Франсоа Оланд инсистирају на томе да стране треба да испуне споразум у потпуности.
„У петак 29. августа спор је постао јаван. Обама је подржао виђење украјинског председника Петра Порошенка да наруши одредбе споразума Минск 2, док су се истог дана Ангела Меркел и Франсоа Оланд сложили са руским председником Владимиром Путином да споразум мора да се поштује у потпуности“, нагласио је Зуес.
После трилатералног сусрета између Меркелове, Оланда и Порошенка у Берлину, три лидера су изразила приврженост Минску 2, додајући да је он основа за побољшање ситуације у Украјини.
Међутим, ни Кијев, ни његови патрони у Вашингтону нису вољни да Донбасу дају специјални статус у складу са одредбама Минска 2. Специјални статус значи да ће грађанима Донбаса бити дозвољено да бирају своје локалне представнике. Када услови буду испуњени, грађански рат у Украјини биће завршен, а Донбас ће се поново вратити у Украјину.
Врховна рада Украјине изгласала је уставне реформе и поред немира које су изазвали националисти. Међутим, Порошенко је објаснио да уставне реформе не значе и додељивање специјалног статуса Донбасу.
Сада је евидентно да украјински председник само декларативно изражава „чврсту“ подршку и посвећеност Минску 2, не мрдајући ни прстом да поправи ситуацију у Донбасу. Осим тога, постоје докази да Украјина намерава да поново покрене војну операцију у Донбасу, наговештава аутор из САД.
Према Зуесу, Порошенко прати инструкције из САД, пре свега заменице државног секретара Викторије Нуланд. Зуес наглашава да је спор између Нуландове и Керија сада постао спор САД и ЕУ, или како је то Нуландова прокоментарисала приликом извођења државног удара у Кијеву: „Ј…ш ЕУ!“, пише Зуес.