Председник Русије Владимир Путин стигао је у Пекинг, како би учествовао у свечаности посвећеној 70. годишњици победе кинеског народа у одбрани од Јапана и завршетка Другог светског рата. Путин ће се састати с председником Кине Си Ђинпингом, а имаће и низ других билатералних сусрета.
У саставу руске делегације су и шеф администрације Кремља Сергеј Иванов и први вицепремијер Русије Игор Шувалов, као и вицепремијери Олга Голодец и Дмитриј Розозин. У разговорима ће такође учествовати и министар иностраних послова Сергеј Лавров, министри енергетике и саобраћаја, Александар Новак и Максим Соколов, као и министар одбране Сергеј Шојгу.
Сусрет Путина и Си Ђинпинга
Посета руског председника Кини трајаће два дана и почеће разговорима са Си Ђинпингом. Путин ће разговарати и са премијером Кине Ли Кећијангом о билатералној трговинско-економској сарадњи. Према речима помоћника председника Јурија Ушакова, лидери ће разменити мишљења о актуелним међународним и регионалним проблемима, продубљивању сарадње у оквиру Уједињених нација и других међународних организација, као и јачању Евроазијске економске уније кроз пројекат ’Економског појаса пута свиле‘“.
Након разговора планирано је потписивање низа билатералних докумената, додао је он.
Војна парада
Главни програм посете руског председника Кини планиран је за 3. септембар. Дан ће почети војном парадом на Тргу Тјенанмен, коју ће пратити више од 20 шефова држава и влада. У паради ће учествовати представници 11 земаља, а Русију ће представљати одред Преображенског пука, рекао је Ушаков.
Свечани програм у Пекингу завршава се пријемом код кинеског председника, након чега ће Путин одржати низ билатералних сусрета.
Сусрет са Милошем Земаном
Руски председник ће водити три одвојена разговора са званичницима земаља који бораве у Пекингу, саопштио је Ушаков. Руски лидер ће се састати са председником Чешке Милошем Земаном, а затим са председником Лаоса Тјумалијем Сајњасоном и са председником Венецуеле Николасом Мадуром.
Са председником Чешке Путин планира да размотри низ питања у билатералним односима, сарадњу у трговинско-економској, инвестиционој, енергетској и културној сфери, као и о проблемима у дијалогу Русије и Европске уније.
Са председником Лаоса Путин ће, поред осталог, разговарати о учвршћивању трговинско-економских веза, док ће са председником Венецуеле Путин разговарати, пре свега, о могућим заједничким корацима ка стабилизацији цена на светском тржишту нафте, пре свега у контексту сарадње Русије и ОПЕК-а.
Руско-кинески разговори
Након ових сусрета Путин ће учествовати у руско-кинеским разговорима, након чега ће бити потписано тридесетак заједничких докумената.
Руски гасни гигант „Гаспром“ треба да потпише меморандум о разумевању у вези са пројектом испоруке природног гаса Кини цевима са далеког истока Русије. Крајем 2014. године „Гаспром“ је саопштио да припрема алтернативни пројекат „Владивосток“ за испоруку гаса у Кину. Ипак, толико очекивана „тачка“ у разговорима о уговору о испоруци гаса у Кину западном маршрутом „Снага Сибира 2“ тешко да ће бити постигнута током посете Путина, сматра Ушаков, иако се, према његовим речима, преговори воде интензивно.
Ушаков није искључио могућност измена програма, тако да су могући „успутни“ сусрети. Ипак, познато је да неће бити сусрета председника Путина са премијером Јапана Шинзо Абеа у Пекингу, јер он неће доћи на свечаност.