„Предлажем да се ујединимо, ви нећете бити сирочад у нашем плаво-бело-црвеном покрету. Радићемо у истом правцу као и Национални фронт, а то неће припадати њему“, рекао је Ле Пен у једном ресторану пред око 300 присталица у Марсељу, где ће Национални фронт сутра одржати конгрес пред регионалне изборе у децембру, пренео је АФП.
Ле Пен је поново критиковао политику коју спроводи његова ћерка и поновио да је његов политички кредо заснован на „борби за престанак усељавања и на бојазни од насељавања Француске странцима“.
Крајем маја извршни одбор Фронта, којим руководи његова ћерка Марин, искључио је Ле Пена из чланства, а он је ћерку оптужио за „прљаво оцеубиство“ преко посредника.
„Она је командовала стрељачким одредом телефоном. Није желела да буде укључена директно, јер би изгледала као хуља“, казао је тада Ле Пен.
Марин ле Пен је у више наврата иступала против скандалозних изјава њеног оца — попут оне да би „ебола“ могла да реши проблем миграната, и тражила од њега да престане да говори у име Националног фронта, што је он одбијао.
„Кап је прелила чашу“ када је он поновио познате коментаре о гасним коморама као о „детаљу“ из историје, као и да Француска са Русијом треба да спасава „бели свет“. Марин се тада отворено одвојила од оца, рекавши да је починио „политичко самоубиство“.
Коментаришући очево оснивање новог покрета, Ле Пенова је рекла да он може да оснива „каква год хоће удружења“ јер је „слободан човек“, али да „нема удружења унутар Националног фронта“.
Ле Пен је 2002. године доживео успон уласком у други круг председничких избора са 17,02 одсто гласова бирача, освојивши нешто мање гласова од тадашњег француског председника Жака Ширака.
Победио је Ширак, будући да су чак и социјалисти и комунисти позивали да се гласа за њега, страхујући од доласка Ле Пена на власт.
На последњим изборима за Европски парламент, Фронт је освојио 25,4 одсто гласова бирача.