Мастило на последњим споразумима још се није ваљано ни осушило, а Приштина је већ „ударила у рикверц“ и најавила да ће замрзнути споразум са Београдом о признавању полиса осигурања између представника такозваног Косовског завода за осигурање (КЗС) и Удружења осигуравајућих завода Србије.
Ово није први пут да Приштина прети замрзавањем већ потписаних споразума у Бриселу, па је питање да ли Приштина уопште има намеру да спроведе билo шта од пописаног у Бриселу?
Аналитичар из Приштине Фатмир Шехоли за Спутњик каже да је управо чињеница да споразум о осигурању није замрзнут, како је било најављено, доказ да је Приштина спремна да спроведе све што је потписала у Бриселу.
„Влада Косова је сигурно спремна на реализацију свих споразума које је потписала у Бриселу. Она ће то морати, јер страна која не буде поштовала договоре сносиће и последице“, сигуран је Шехоли.
За разлику од Шехолија, Татјана Лазаревић, уредница портала „Косев“, сматра да ће Приштина одрадити сваки део споразума из Брисела који се тиче повлачења Србије са Косова, додајући да ће Приштина покушати да блокира сваки облик „сарадње“ Србије са косовским Србима.
„Таквих делова је много више, скоро па читав Бриселски споразум у његовом извршном сегменту. Приштина неће желети да спроведе, то јест да помогне Србима са КиМ и Београду у спровођењу оних делова споразума којима се ’јачају‘ везе српског народа са својом, сада се већ после Брисела може говорити, ’матицом‘. То нису извршни делови споразума, већ пре титуларни и програмско-потенцијално маневарски. Последњи такав пример је Заједница српских општина“, истиче Лазаревић.
Она додаје да Приштина свакако неће помоћи Србима са КиМ и Београду да ЗСО постане стожер, на пример, промоције тесних културних веза Срба и Београда, као и да буде организација која значајно побољшава квалитет живота српских грађана, да она буде она организација која ће бити истински корективни фактор косовским институцијама, од општине преко скупштине.
Са друге стране, Шехоли истиче да изјава о суспензији споразума о осигурању није стигла из владе Косова, већ од некога ко нема ингеренције да било шта суспендује.
Лазаревићева сматра да ова изјава није отишла у етар без консултације са осталим члановима владе у Приштини, односно са члановима преговарачких тимова.
„Ја ову изјаву пре видим као поруку умиривања оних грађана Косова које одлука о додатном плаћању тзв. таблица ’Републике Косова‘ и практично и идеолошки фрустрира, пре него да је усмерена ка српским властима“, каже она.
Лазаревићева уједно на питање да ли је ово на неки начин био и „пробни балон“ Приштине у испитивању граница до којих може да иде када је реч о пописаним споразумима, а да не сноси последице, каже:
„Могло би се рећи да јесте пробни балон, али би се могло рећи и да је порука усмерена ка њиховом јавном мњењу и бирачком телу. Косовски Албанци су незадовољни одлукама и радом владе, укључујући и начин на који јавност тумачи Бриселски споразум, а посебно када су у питању одлуке које се на најнепосреднији могући начин тичу квалитета живота самих грађана“, објашњава она за Спутњик.
Одлуку о суспензији споразума о осигурању донео је председник Генералне скупштине такозваног Косовског завода за осигурање Рахим Пацоли због, како је навео, „стања насталог после увођења бирократских и непотребних мера српске стране, због којих су грађани Косова присиљени да скидају таблице са ознакама ’РКС‘ са својих возила и да постављају пробне таблице за које плаћају додатне таксе“. Пацоли је иначе шеф приштинског преговарачког тима у бриселском дијалогу.
Маја Коцијанчич, портпаролка високе представнице за ЕУ Федерике Могерини, изјавила је да Европска унија није обавештена о прекиду споразума, а из Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију саопштено је да се очекује да све стране у бриселском дијалогу обезбеде спровођење потписаних споразума.