Ако је разлог за прошле ванредне парламентарне изборе био „уважавање реалности“, за ове би, према речима српског премијера Александара Вучића, била крива — атмосфера. Ако је Вучић ову реч употребио као метафору, онда би то требало тумачити као резултат притиска. Споља гледано, притисци би могли бити вишеструки — из саме странке, због односа са коалиционим партнерима или Томиславом Николићем.
Који, међутим, притисак мори првог човека Владе Србије, ни саговорницима Спутњика није јасно.
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић оцењује да је српски премијер био толико апстрактан кад је говорио о атмосфери да је готово немогуће протумачити шта је мислио.
Ни политикологу Милану Николићу термин „атмосфера“ у овом контексту није јасан, док политички социолог Владимир Вулетић ово тумачи као Вучићево виђење свих поменутих политичких аспеката, који га „притискају“.
„Он је пропагирао циљ своје политике, али то и у странци и у коалицији тешко да подржавају. Односно, подршка је прећутна, а не стварана. У његовим речима зато има више порука — да дисциплинује или мотивише људе и у странци и у коалицији“, каже Вулетић.
Анђелковић верује да је Вучић врло свесно употребио овај, као је рекао, двосмислен термин.
„Ми ћемо свакако имати изборе и имаћемо предизборну атмосферу због војвођанских избора, а када су већ ти избори ту, врло је згодно спојити их са републичким, када му је рејтинг велики“, објашњава Анђелковић, додајући да због начина на који подржава мигранте Вучић губи поене и код својих присталица. Управо због тога, према Анђелковићу, свако одлагање одржавања републичких избора могло би утицати на његову популарност код бирачког тела.
„Ако прођу војвођански избори, па се после неколико месеци распишу републички, врло је вероватно да Вучићев рејтинг не би био исти као сада. Можда из његовог угла атмосфера значи већ постојећу предизборну атмосферу, коју треба искористити и за треће изборе — док му је рејтинг висок, јер сутра ко зна шта ће бити“, каже наш саговорник.
Анђелковић верује да Вучић није мислио на стање у странци коју води, а ни на односе са Николићем јер, како каже, нити ће се Вучић усудити да крене на Николића, нити ће Николић лако кренути у неку опозицију Вучићу.
Политиколог Милан Николић објашњава да је реконструкција владе очито потребна, али да би избори дали реалне резултате кога грађани виде у власти а кога не.
„Атмосфера можда значи улазак неких нових људи у коалицију, која се некоме не допада, јер неки имају наду да ће ући у владу, а неки се плаше да ће изаћи“, каже он.
Вулетић додаје да ни самом Вучићу није баш до избора, јер да му је до тога заиста стало он би изашао и рекао — биће избора.
„Мислим да је то била порука онима који би имали шта да изгубе на изборима“, закључује он.
Било како било, политичку „атмосферу“ ових дана сви су по мало осетили на својој кожи, а највише Вучићев коалициони партнер Ивица Дачић. Да ли ће се пара у комбинацији са гасом (упрошћена дефиниција атмосфере) претворити у облаке са кишом, можда и градом, видећемо крајем септембра, за када је српски премијер најавио да ће донети одлуку о ванредним парламентарним изборима.