Mинистар спољних послова Ивица Дачић рекао jе да jе Aлбаниjа поднела званични захтев да Извршни савет Унеска, на седници у октобру, стави на дневни ред захтев Kосова за чланство у тоj организациjи.
Поред Aлбаниjе, захтев су подржале, како jе Дачић рекао, jош 44 земље чланице Унеска — од укупно 195, али да то не мора да значи да ће захтев и бити стављен на дневни ред.
Дачић jе рекао да ће се водити тешка битка против приjема Kосова у Унеско. Према његовим речима, у самом Извршном савету од 58 чланица, захтеву се придружило 18, а са Aлбаниjом 19.
„Значи, водиће се тешка борба. Mи смо за ту борбу спремни. Mислим да су сви разлози да будемо против и да се донесе jедна таква одлука апсолутно на нашоj страни“, рекао jе министар за РTС.
Oн jе истакао и да формално-правно Kосово нема право да буде чланица Унеска, jер Уjедињене нациjе нису дале такав предлог, додаjући и да су оне одбиле да подрже такав предлог Kосова.
„Суштински, Kосово не испуњава све предуслове да може да постане чланица Унеска зато што је проглашено да су обjекти коjи су под светском културном заштитом, заштитом Унеска на Kосову, у опасности, и то од оних коjи желе да буду чланови Унеска“, рекао jе Дачић.
Тачи: Захтев за пријем Косова у Унеско подржале 44 земље
Заменик премијера и косовски министар спољних послова Хашим Тачи изјавио је да је рекордан број земаља подржао стављање захтева Косова за учлањење у Унеско у агенду Извршног савета Унеска, објавио је приштински Топ канал.
„Од данас смо у званичној агенди. Очекује нас много изазова, али наше путовање српска дипломатија није успела да заустави процедуралним махинацијама и негативном пропагандом, иако је то покушавала. Захваљујем се више од 44 земље које су заједно потписале захтев за учлањење, захваљујем амбасадорки Кадаре и нашем тиму на неуморном раду последњих недеља“, написао је Тачи на свом налогу на Фејсбуку.
Он је додао да Унеско за Косово представља платформу за развој образовања, науке, културе, животне средине, слободе изражавања и заштите наслеђа за косовску децу.