Колегијум Војно-индустријске комисије Руске Федерације најавио је да ће се опрема нове генерације појавити у руској војсци после 2025. године. Неке новине на којима ради читав мултидисциплинарни тим стручњака, међутим, познате су већ данас.
Како за Спутњик објашњава Виктор Баранец, пензионисани пуковник, војни новинар и публициста, ради се о комплету састављеном од 100 одсто руских компоненти.
Иако су истраживања понекад подразумевала и жучне расправе научника, и оне су, као део процеса, довеле до стварања јединственог комплета. Баранец каже да је одређену количину ових комплета већ купило руско Министарство одбране.
Паралелно, научници и конструктори раде на стварању комплета „Ратник 2“. Комплет се састоји од преко 40 елемената, наводимо само најинтересантније.
Комбинезон
Виктор Баранец скреће пажњу на специјални комбинезон који је направљен од алутекс влакна. То је супериздржљива тканина, која штити војника чак и од метка, гранате, делова мине или муниције. Ова тканина је у одређеној мери отпорна и на ватру.
Задатак тима инжењера и научника јесте да за „Ратника 2“ направе још издржљивији, али и лакши комбинезон.
„Желимо да током експеримената све максимално побољшамо, колико дозвољавају напредне технологије наше наменске индустрије. Стварамо такав комплет који ће бити актуелан и за 50 година. То се најпре односи на шлем“, закључује Баранец.
Шлем
Модел који постоји у комплету „Ратника“ може да одбије метак пиштоља са растојања од 10 до 15 метара. Будући шлем би требало да буде отпоран на метак испаљен са удаљености од 4 до 5 метара.
Комуникатор
Баранец наводи да је један од кључних елемената комплета „Ратник“ управо комуникатор, помоћу којег војник може да одреди свој положај на бојном пољу — своје координате, али и положај других војника.
Такође, може да говори са својим командантом и да се оријентише у простору. На тај начин, ослањајући се само на руски навигациони систем ГЛОНАСС, конструктори желе да замене све елементе који имају везе са ГПС системом јер за сада, нажалост, још увек један део елемената зависи од страног система навигације.
„Но, будући ’Ратник“ ће у потпуности бити оспособљен да користи ГЛОНАСС. Дакле, само руски комуникатор, повезан искључиво са домаћим системом“, оптимистичан је Баранец.
Батерије, акумулатори
Многим елементима овог комплета потребна је енергија. Руски научници изумели су таква средства за напајање струјом, која нема нико више на свету.
„Иако су та средства првенствено била осмишљена за употребу на, на пример, беспилотним летелицама, како би ове могле што даље да одлете, сада ћемо ове акумулаторе уградити у ’Ратника 2‘. Идеја је да се војник обезбеди довољном количином енергије како не би морао превише често да мења батерије, односно акумулаторе“, каже Баранец.
„Ратник 2“ ће у том смислу бити до два пута ефикаснији.
Наочаре, штитници за колена и лактове
Руски научници су изумели окуларе који могу да издрже ударе малих делова муниције, чак величине до 5 милиметара.
„Штитници за колена и лактове биће од врхунских материјала, биће уграђени филтери за воду и аутономни извори топлоте“, каже Баранец и додаје да је идеја да се комплет „Ратник“ и „Ратник 2“ могу користити на разним температурама и у разним климатским условима.
Коначно, једна од главних ставки „Ратника“ биће ново оружје.
„Наши научници дошли су до закључка да би требало направити цеви и нишане који се лако могу мењати — зависно од услова. Такође, ’Ратник 2‘ имаће и топлотне тј. инфрацрвене нишане, боље од постојећих“, закључује Виктор Баранец.