Међународни сајам хране отворен је данас у Москви. Ова велика изложба прехрамбених производа окупља произвођаче из целог света. Овде ће током наредна 4 дана бити изложен широки асортиман воћа и поврћа, меса и рибе, хлеба, пецива и посластица, млека и млечних производа.
Такође, ово је место где се представљају и произвођачи конзервиране робе, замрзнутог воћа и поврћа, као и напитака. Сматра се да је ово прво место одакле роба „улази“ на руско тржиште, с обзиром да се на овом сајму склапа велики број уговора.
Ово је девети пут да се српске фирме представљају на сајму хране у Москви, а наступ наших фирми организовале су Привредна комора Србије и Агенција за страна улагања и промоцију извоза Републике Србије (СИЕПА). На националном штанду представљено је 10 компанија.
„Међу српским извозницима је владало велико интересовање, али пошто имамо ограничен простор, није могло више излагача да дође. Очекујемо да ће бити склопљени извозни послови и да наше компаније добро прођу“, каже за Спутњик представница СИЕПА Катарина Момчиловић Матић.
Представљене су компаније које су углавном већ излагале своју робу на руским сајмовима, мада има и оних који по први пут излажу. Представница СИЕПА додаје да се већ неколико година заредом српски штанд налази у павиљону са воћем и поврћем, па је и структура компанија адекватна. Једина компанија која одскаче је „Минипани“, која се бави производњом смрзнутог теста.
Драган Миражић, координатор продаје ове фирме каже да се по пети пут представљају у Москви. Ипак, додаје Миражић, по први пут се сусрећу са незавидном економском ситуацијом у Русији, односно честим променама курса рубље које јако утичу на пословање.
Сајам прехрамбених производа У Москви се сматра и главним догађајем јесени, на којем учествују не само произвођачи хране, већ и дистрибутери и представници великих трговинских ланаца.
Циљ Српске фирме ИТН, која производи замрзнуто воће и поврће у Косјерићу, према речима менаџера продаје Анасатасије Акимове, јесте да прода што више готових производа у малим паковањима, а под трговачком марком руских ланаца.
„Примећујемо да, као последица санкција, производња јача. Русија и даље увози, али је добро то што проширују своје производне капацитете. Зато и на том пољу видимо могућност за сарадњу, да понудимо наше воће и поврће, али под брендом руских компанија“, закључује Акимова.
Из исте „бранше“ је и Драган Копчалић који представља фирму „Кулфуд“.
„Имамо сталне клијенте у Русији. То су углавном већи ланци попут ’Икс 5‘ и ’Магнит‘. Потпуно је стабилна ситуација што се тиче плаћања, као и што се тиче поруџбина. У сваком случају, руско тржиште је далеко захтевније у односу на оно што Србија у овом тренутку може да понуди“, каже он.
Копчалић додаје да им је жеља да раде на контроли квалитета сировина како би и даље могли да буду значајни и поуздани добављачи њиховим партнерима.
„Зато у овом тренутку улажемо у нашу сировинску базу — радимо нову садњу шљиве, вишње и јагоде, са новим технологијама, како бисмо могли да одговоримо захтевима наших руских партнера“, наглашава Копчалић.
Фирма „Агропром“ из Таванкута се труди да сваке године буде присутна на сајму. Баве се производњом и извозом свежег воће и поврћа, углавном јабука, а руске партнере снабдевају воћем сопствене производње, али и оним које узгајају њихови кооперанти. Јована Вечић, извозни менаџер фирме каже да понуда и тражња на тржишту тренутно веома варирају, али се труде да што више раде са озбиљним фирмама које имају углавном фиксну потражњу — које тачно знају колико и какве робе им је потребно и по којој цени.
„Курс рубље варира и то једино утиче на плаћање. Но, имамо добру сарадњу и руски купци су искрени, па најаве да ће исплата каснити“, додаје Вечић.
Саветник за билатералну сарадњу Привредне коморе Србије задужен за Русију Дејан Делић каже за Спутњик да је извоз прехрамбених произовда за првих 6 месеци ове године забележио раст од 5 одсто, као и да се до краја године очекује укупна сума извоза од преко 300 милиона долара.
„Имајући у виду да је 8 компанија добило лиценце за извоз производа животињског порекла у овој години, може се очекивати да извоз прехрамбених производа у Русију може да достигне вредност и до 400 милиона долара“, каже Делић.
С обзиром на то да је РФ треће извозно тржиште Србије, оно за државу представља приоритет. И поред осцилације курса и пада вредности рубље, трговинска сарадња са Русијом је довела до јачања српског извоза.