Премијер Србије Александар Вучић борави у тродневној посети Сједињеним Америчким Државама, где ће разговарати са високим званичницима те земље, представницима водећих америчких компанија и представницима међународних организација.
Посету Вашингтону премијер Вучић започиње сусретом са потпредседником САД Џозефом Бајденом, са којим ће како је најављено разговарати о билатералним односима Вашингтона и Београда, избегличкој кризи у Европи и придруживању Србије ЕУ.
Нова посета Вашингтону уследила је три месеца после последњег Вучићевог боравка у САД. Претпоставља се да су главна отворена питања идентична као и приликом претходне посете у јуну: случај браће Битићи, чланство у НАТО-у и односи са Русијом.
Аналитичар Драгомир Анђелковић у разговору за Спутњик истиче да је посета Америци у овом политичком тренутку веома важна за Србију.
„Посета САД је увек битна за Србију, не зато што Америка нешто много може да нам дâ, Америка ни до сада није показивала да жели превише да изађе у сусрет Србији, већ зато што је битно покушати амортизовати САД да нам не праве проблеме. Ми смо навикли на то да је Америка кључни фактор у отежавању српске ситуације, од Републике Српске до Косова. За нас је већ велики помак ако некако ублажимо такав њихов однос према нама.“
Анђелковић очекује да ће тежиште активности српске делегације бити сфера економије, односно веће инвестиције и сарадња са Америком.
„Не верујем да ће Србији бити постављени нови услови, осим услова да случај Битићи буде што пре затворен. То је већ само по себи тешко испунити, јер се америчка интерпретација тог догађаја битно разликује од наше“, каже Анђелковић.
Аналитичар Цвијетин Миливојевић сматра да ће на дневном реду бити сигурно и Бриселски споразум.
„Премијер ће покушати да убеди своје саговорнике да је Србија испунила све обавезе, а да Приштина није, што је тачно. Једину озбиљну обавезу коју је Приштина преузела на себе, формирање Заједнице српских општина, није испунила и због тога је ЕУ није санкционисала.“
Извесно је да ће премијер добити и аплаузе за понашање према мигрантима који пролазе кроз Србију на путу ка Немачкој, иако Србија таквим односом себе доводи у опасну ситуацију, јер због резултата нових закона који су Мађари почели да примењују постоји могућност масовног повратка избеглица у Србију, као сигурну земљу ван Европске уније“, каже Миливојевић.
Он сматра да ће медији Вучићеву посету представити као велики успех српске дипломатије и као нову победу, пренебегавајући важну чињеницу да се пре неки дан из Вашингтона вратила председница Косова Атифета Јахјага.
„ Дакле, прво су разговарали са њом и то о томе како да Косово још више појача свој допринос светској борби против тероризма“, истиче Миливојевић и додаје да очекује да ће премијеру током посете бити јасно стављено до знања да не може очекивати помоћ Америке и западних земаља у спречавању Косова да уђе у Унеско.
„Тапшање по рамену, нови притисци и подстрек за наставак евросуицидне политике биће резултат посете премијера Србије у САД“, сматра Миливојевић.
Иначе, тродневни боравак премијера у Вашингтону неће бити последњи у септембру. Крајем месеца Вучић ће још једном отпутовати у Америку како би, на позив председника САД Барака Обаме, учествовао на међународној конференцији посвећеној борби против тероризма.