„Русија се не бави смењивањем режима, никада није предлагала ’елегантан‘ или ’неелегантан‘ одлазак с власти, а то је веома лако и проверити. Русија је од самог почетка сиријске кризе понављала, на најразличитијим нивоима, да само сиријски народ, кроз демократске процедуре, може да одреди своју будућност“, рекао је Песков одговарајући на питања новинара.
У интервјуу листу „Гардијан“ бивши председник Финске и добитник Нобелове награде за мир Марти Ахтисари је изјавио да је наводно 2012. године Русија предлагала план за решавање кризе у Сирији, а једна од његових тачака, коју је у разговору са њим поменуо стални представник Русије у УН Виталиј Чуркин, била је „елегантни одлазак Асада“ са функције.
Песков није желео да коментарише изјаве америчког државног секретара Џона Керија да подршка Русије Асаду доприноси ширењу конфликта у Сирији.
„Мислим да то треба да коментарише Министарство иностраних послова Русије“, рекао је он одговарајући новинарима.
САД инсистирају на оставци Асада и зато су против тога да му се пружи било каква помоћ. Руска Федерација је више пута позивала „међународну коалицију“ да сарађује са сиријским властима под окриљем Савета безбедности Уједињених нација у борби против Исламске државе. Раније је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио да Москва никада није крила да пружа и да ће пружати војно-техничку подршку сиријском руководству ради борбе против тероризма.
Оружани сукоб у Сирији траје од марта 2011. године. У њему је, према подацима Уједињених нација, погинуло више од 220.000 људи. Владиној армији супротстављају се одреди бораца који припадају различитим оружаним формацијама. Најактивнији су борци екстремистичких организација Исламска држава и Џебхат ал Нусра.