САД и западне земље могле би позитивно да одреагују на „изјаву председника Сирије Башара ел Асада о спремности да сарађује у борби против Исламске државе, али то се неће десити у скорије време“, сматрају експерти.
Асад је у интервјуу руским медијима назвао терористичке организације Исламска држава и Ал Нусра „западним екстремистичким пројектом“, наводећи да би САД и међународна коалиција могле да униште Исламску државу када би то желеле. Истовремено, сиријски председник је дао на знање да је спреман да сарађује са САД у борби против Исламске државе, као и да је спреман за дијалог са Западом у целини, без обзира на то што западне земље инсистирају на његовој оставци и што подржавају његове опоненте.
Заменик председника управног одбора Института за прогнозирање и решавање политичких сукоба Александар Кузњецов сматра да земље Запада могу да се окрену сарадњи са властима Сирије у борби против Исламске државе.
„Претња од стварања другог Авганистана, близу граница Европе, веома се осећа. Ако буде испољен политички реализам, могућа је сарадња. Друго је питање под каквим условима. Ако земље Запада почну да намећу Сирији своје циљеве, ако буду на власт постављале своје људе, то ће вероватно бити неприхватљиво за Башара ел Асада“, изјавио је експерт.
Кузњецов је додао да у блиској будућности не може да се рачуна на такву сарадњу.
„Мандат председника САД Барака Обаме се приближава крају, тако да је тешко да ће он правити тако оштре потезе. Европа је политички неодлучна. Мислим да о томе не може говорити у блиској будућности“, рекао је Кузњецов.
Виши научни сарадник Центра за међународну безбедност Руске академије наука Владимир Сотников такође допушта могућност сарадње САД и Сирије у борби против Исламске државе. По његовим речима, у Вашингтону би могли да обрате пажњу на такве Асадове сигнале.
„Не искључујемо могућност да у неком моменту Американци помисле да им је згодно да се разрачунају са Исламском државом користећи армију Асада, а да њихов главни захтев — смена режима у Сирији — оде у други план“, рекао је Сотников.
Александар Кузњецов се није сложио са Асадовом оценом да је Исламска држава пројекат Запада. Према његовом мишљењу, та организација представља реакцију ирачких сунита, чија је права дуго нарушавала шиитска влада у Багдаду. Истовремено, он је рекао да сматра да је тачна Асадова оцена да је стварању Исламске државе допринео улазак САД у Ирак 2003. године.
Кузњецов, такође, сумња у Асадову тврдњу да би САД могле да униште Исламску државу када би то желеле.
„Мислим да је то војним путем оствариво само уз присуство прилично великог америчког контингента, рецимо, 50-60 хиљада људи. Али Американци неће то учинити. Обама својим највећим достигнућима сматра повлачење војске из Ирака и Авганистана. Америчко јавно мњење је сада категорички против интервенција на Блиском истоку. Због тога то не треба очекивати“, навео је Кузњецов.