Он је рекао да је за Србију неприхватљиво да избеглице буду враћене у нашу земљу и да од европског комесара Јоханеса Хана, који у петак долази у Београд, очекује да чује коначно решење Уније.
„Затворили сте границе. Оне што изађу решили сте да вратите. Па, неће моћи“, рекао је Дачић на конференцији за новинаре у Варшави, где је отворио годишњу конференцију ОЕБС-а као председавајући.
Дачић је похвалио Швајцарску која је, како каже, издвојила 70 милиона швајцарских франака за проблем избеглица, а за Србију је до сада било намењено 1,7 милиона. Али, нагласио је, новац није најважнији.
„Ми ова питања не можемо да оставимо да их реши неко други. Ја сам споменуо све, али морам да се задржим на овом проблему, он је највећи и он ће срушити структуру ЕУ ако не буде брзе реакције. Сада је већ шенгенски систем у опасности. Мађарска је поручила Хрватској да неће ући у Шенген зону наредних 10 година. Хрватска каже да смо се ми удружили са Мађарима, а Словенци када дође 1.000 избеглица на границу, употребљавају сузавац. Па јесу ли то европске вредности за које сте се борили? Ако не желите да се то сруши, морате брзо да реагујете, иначе семинара и конференција може да буде колико хоћете", изјавио је Дачић.
Дачић је нагласио да је проблем миграната тренутно најургентније питање које потреса Европу.
„Лепо сте решили то, пустили сте мигранте у Србију, затворили сте границе да не могу да изађу из Србије, а оне који изађу решили сте да вратите у Србију. Е па неће моћи. ЕУ има следеће недеље састанак, шефова држава и влада. У петак комесар Хан долази код нас. Ја очекујем да кажу шта су смислили. Ако је то решење, за Србију је то апсолутно неприхватљиво", завршио је Дачић закључивши да Србија хоће да буде део европског решења, а не жртва европског непостојања решења.
Дачић је, у разговору са српским новинарима, рекао да ће Србија припремити контрамере уколико ЕУ не реши мигрантску кризу.
„Србија не може да дозволи да буде концентрациони логор, ограђена жицама са затвореним саобраћајем, а да то никога није брига. Да ли је Европа способна да управља организацијом као што је ЕУ? Ако није, Србија ће бити принуђена да уведе контрамере“, рекао је Дачић.
Како је рекао, разговарао је са премијером Александром Вучићем који је, каже, љут јер су аутопутеви затворени што је велики удар на економију и уводи ненормалне услове за економски живот у региону.
„Или ће се ово прекинути, или ћемо ми морати да предузмемо нешто у смислу контрамера“, поновио је Дачић.
Дачић је рекао да је Србија са Мађарском после инцидената на граници договорила да се отвори аутопут, али да је сад суочена са чињеницом да су према Хрватској затворени готово сви прелази за саобраћај.
„Данас сам покушавао да разговарам телефоном са колегиницом Весном Пусић и тражим објашњење зашто је затворен теретни саобраћај. Да ли смо сад уместо Европе без граница, поново добили Европу са гвозденом завесом, како једна земља ЕУ може да забрани саобраћај са суседима“, рекао је Дачић.
Он је рекао да ће мигрантска криза, уколико Европа не реагује, срушити структуре ЕУ.
Према његовим речима, да су европске земље употребиле оволику војску против Исламске државе какву су употребиле према избеглицама, досад би та криза била решена.
Он је упитао да ли су европске вредности сузавац, затварање путева и граница и подвукао да то не може бити политика ЕУ и да Србија тражи хитно реаговање ЕУ.
„У Европи су се границе затварале само у време ратова, а реакција ЕУ је као да се то дешава на другој планети“, рекао је Дачић.
Дачић је упитао да ли је решење да Србија подигне гвоздену завесу према ЕУ, и у том смислу подсетио колико су се народи Европе радовали рушењу гвоздене завесе.
Он је подвукао да Србија не пристаје на политику гвоздених завеса и заустављања ауто-пута. Дачић је навео да ситуација са мигрантима показује безбедносну, али и кризу вредности, солидарности и хуманости у Европи.