„Наравно да су односи нарушени, о томе пише цели свет, уместо да смо исказали солидарност. Можемо се ми слагати или не слагати с политиком суседних држава, ипак начин на који се то решавало није био у реду. Мислим да треба разговарати, требало се договарати на који начин ће ићи тај избеглички талас“, рекла је Грабар Китаровићева за телевизију Нова, а пренела ХИНА.
Она је истакла да је немачка премијерка Ангела Меркел недавно позивала избеглице да дођу у Немачку.
„Ових дана је повукла ручну кочницу и рекла да Немачка не може примити све те економске мигранте. То је учинила, а да заправо није свесна да је, у гужви у којој је било толико аутомобила, повукавши ручну кочницу направила хаос на путу и тај хаос сада треба решити“, поручила је председница.
Она је план Б хрватске владе за избеглице назвала „реакцијом на план А који није постојао“.
„Цело лето инсистирала сам да се разговара, сасвим је било јасно да ће мигранти пре или касније почети улазити у Хрватску. Требало је направити одговарајуће процене и симулације, морало се разговарати са суседима и ЕУ о томе колико је спремна прихватити избеглица, односно миграната и како ће Хрватска реаговати на то. План Б је заправо стихија пребацивања избеглица у суседне земље“, уверена је Колинда Грабар Китаровић.
Она је упозорила и да је нејасно шта ће се догодити наредних дана ако суседне земље затворе границе.
„На нама је да се организујемо и да коначно направимо чврсте планове, да кренемо у заштиту својих националних интереса и сигурности грађана“, поручила је она.
„Чврсто инсистирам да на седници Европског савета, која ће се одржати у среду у Бриселу, премијер Милановић, односно хрватска влада, чврсто иступи с неким захтевима“, истакла је она.
Према њеним речима, пре свега треба дефинисати колико Европа може примити миграната, затим солидарност, ко ће све то заједно платити, како ће се помоћи Хрватској, како улагати у земље које су прве земље прихвата, као што су Турска, Либан и Јордан, како осигурати границу између Турске и Грчке, која је заправо прва граница прихвата и на крају како осигурати хрватску границу, тражити помоћ од ЕУ да се осигура да се преко хрватске границе не прелази илегално.