„Наступио је нови период у билатералним односима, зато што политику воде људи који разумеју важност неговања сарадње. Папа Франциско и ја смо поставили здраве темеље, а када је основа добра, и зграда је добра“, рекао је председник Николић.
Он је истакао да је у успостављању трајне сарадње две државе драгоцен позитиван став Српске православне цркве, саопштила је Служба председника Републике за сарадњу са медијима.
Николић је посебно апострофирао формирање мешовите комисије која ће утврдити све чињенице у вези са Другим светским ратом.
„Папа Франциско је један од ретких верских поглавара који на хришћанство гледа као на целину и током разговора са њим имао сам утисак да ме прихвата као себи равног, иако долазим из друге вере“, нагласио је председник Николић.
„Пре готово 1.000 година догме су се раздвојиле. Време је да будућност градимо уз постојеће разлике“, додао је он.
Председник Николић је нагласио да Србија цени подршку коју Света столица пружа Србији у процесу евроинтеграција и посебно се захвалио на принципијелној позицији Свете столице по питању непризнавања једнострано проглашене независности Косова и Метохије.
Нарочиту захвалност, према његовим речима, дугујемо на исказаном интересовању Ватикана за очување српског хришћанског наслеђа на Косову и Метохији.
Председник Николић се захвалио апостолском нунцију Свете столице у Београду Орланду Антонинију, који одлази са ове дужности крајем септембра, на великом личном доприносу у отварању нове етапе у односима са Ватиканом и пријатељству које је показао према Србији и српском народу.
Апостолски нунције Орландо Антонини је истакао да је у Србији наишао на веома отворен став и разумевање.
„Председниче, код Вас сам увек наилазио на разумевање, Ваша добра намера је потврђена доделом Ордена српске заставе другог степена за истакнуте заслуге у развијању и учвршћивању пријатељских односа и сарадње између Србије и Свете столице. Трудио сам се да Вашу поруку пренесем тачно и да ситуацију представим на објективан начин. Ви цените напоре које сам уложио и ја сам захвалан на Вашој доброј намери“, нагласио је нунције Антонини.
Он је изразио задовољство што је папа Франциско дошао на идеју да се формира мешовита комисија као значајан корак на постизању историјског разумевања између Римокатоличке и Српске православне цркве.
„Веома је важно да се Римокатоличка црква не поистовети са појединим нацијама или земљама. Она је мултиетничка, има свој лик и специфичност. Такође, моја порука Мађарима, Хрватима и другим нацијама католичке вероисповести јесте да не гледају ка Мађарској, Хрватској или некој другој земљи. Бог је хтео да буду у Србији и они треба да буду грађани Србије“, рекао је Антонини.