Економска сарадња Русије и Европске уније ускоро би могла да буде обновљена услед руско-америчких напора у борби против Исламске државе у Сирији, пише шпански политиколог Агапито Маестре Санчез у „Мунду“.
Он је навео да ће, када се САД и Русија усагласе у вези са сиријским питањем, почети да се обнављају економски односи Русије и Европске уније. „То је смешно, али управо тако функционише међународна политика“, изјавио је политиколог и навео да је Европска унија у овом тренутку „парализована“ и нема свој глас на светској сцени.
У чланку је наглашено да економска ситуација у Европској унији није једини проблем с којим Европа у овом тренутку мора да се бори. Поред губитака услед економских санкција и ембарга Европа преживљава и велику миграциону кризу. Ипак, према речима политиколога, ови проблеми произлазе из чињенице да Европска унија нема реалног лидера — постојеће руководство у суштини ништа не предузима.
У августу 2014. године, Русија је увела ембарго на увоз прехрамбених производа из Европске уније, САД и других западних земаља као одговор на санкције које су јој уведене због украјинске кризе. Русија је у том тренутку била друго извозно тржиште за Европску унију. Према подацима Министарства за економски развој, од августа 2014. до априла 2015. извоз прехрамбених производа у Русију из земаља којима је уведен ембарго смањен је за 2,5 милијарде долара. Крајем јула ове године, чланови Удружења европских фармера и пољопривредника проценили су да је губитак услед руског ембарга око 5,5 милијарди долара.