Саопштење канцеларке Немачке Ангеле Меркел о спремности да дозволи учешће у преговарачком процесу о решавању ситуације у Сирији Башару ел Асаду поклапа се са руским ставом, рекао је портпарол руског председника Дмитриј Песков.
„То одговара ономе што је више пута говорио председник Владимир Путин. Наравно, званични Кремљ и председник Путин више пута су наглашавали да треће земље не могу да реше судбину Сирије већ да то може да решити само сиријски народ и да је вештачки искључивање легитимног председника Сиријске Арапске Републике из процеса решавања немогућ“, рекао је Песков.
Сирија је у грађанском рату од 2011. године. Влада земље се бори против бројних опозиционих снага, али и радикалних исламских војних организација, укључујући Нусра фронт и Исламску државу. Да би се окончали сукоби, Ангела Меркел, француски председник Франсоа Оланд и британски шеф дипломатије Филип Хамонд позвали су да се уложе додатни напори, предвођени Уједињеним нацијама.
„У мировним разговорима о Сирији треба да учествују Русија, Сједињене Америчке Државе, Иран, Саудијска Арабија али и председник земље Башар ел Асад“, изјавила је немачка канцеларка после након ванредног самита ЕУ, посвећеног решавању миграционе кризе у Европи, изазване приливом избеглица са Блиског истока и из Африке.
Светске агенције преносе да је Меркелова ово изјавила у тренутку омекшавања позиција лидера западноевропских земаља према Башару ел Асаду. То потврђује и изјава Наталије Тоганове, старијег научног сарадника на Институту за светску економију и међународне односе.
„Разлог за ублажавање ставова је на првом месту егзодус избеглица са Блиског истока, несмањеним интензитетом. Европска унија не може да нађе оптимално решење за овај проблем, који ће се у будућности само продубити. Ако буде још више избеглица у будућности, Немачка неће изаћи на крај са овим изазовом и зато јој је у интересу да се стабилизује ситуација у Сирији. Берлин је раније одбијао сарадњу са Асадом и покушавао да регулише сиријску кризу и на други начин — али је доживео неуспех. Не мислим да ће изјава Меркел довести до мимоилажења са САД или да ће она променити свој став: избеглице не беже у САД, већ у Немачку“, рекла је Тоганова.
Члан Савета Руског императорског православног друштва, коопредседник Руског комитета солидарности са народом Сирије Олег Фомин наглашава за Спутњик да је промена немачког става заправо победа Русије.
„Можемо рећи да је ово јасно успех руске дипломатије и спољне политике коју спроводи председник Владимир Путин, а реализује министар Сергеј Лавров. Одавно смо апеловали да би требало применити овакав приступ, предлагали смо да Саудијска Арабија и Иран учествују у преговорима у Женеви. Европски политичари и руководиоци виде да Исламска држава, коју су посредно, након инвазије на Ирак 2006. године, оформиле САД и Немачка, више не може контролисати. Јасно је да се морају предузети неки конкретни кораци. Меркел разуме да ојачавање граница само по себи није решење, већ да се најпре мора зауставити крвопролиће и да се обуздају џихадисти и терористи. Русија не жели да се Асад по сваку цену одржи на власти, већ да омогући народу да постигне споразум о томе како ће даље живети. Само решење постигнуто преговорима, према Путиновим речима, може да спречи распад Сирије и бескрајни грађански рат, а решења заснована на војној победи не могу бити делотворна.“