„Разумем да је у Хрватској већ почела предизборна кампања, па имам само један захтев хрватском премијеру, а то је да нас остави на миру. И Србе и Мађаре по том питању. Ми нећемо да гласамо на хрватским изборима и нас не мора да уверава у било шта, већ нека предизборну кампању води унутар граница Хрватске", рекао је Сијарто.
Упитан да ли су тачне оптужбе Милановића да Мађарска и Србија имају договор да усмеравају мигранте у Хрватску, Сијарто тврди да Мађари никада нису имали консултације о томе у ком смеру ће мигранти из Србије ићи.
„Никада нисмо имали договор са Владом Србије око руте миграната. Нити било шта везано за Хрватску. Зашто би то радили? Кад се сретнемо са члановима Владе Србије или премијером Александром Вучићем, причамо о нашој сарадњи а не о Хрватско, зашто би?!", рекао је Сијарто.
Он је истакао да је ултиматум који је Хрватска поставила српским властима, да ако не пошаљу мигранте у Мађарску, Хрватска неће да отвори граничне прелазе, апсолутно против европских вредности, солидарности и понашања.
На питање да ли би Хрватска због тога могла да буде кажњена од ЕУ, он је одговорио:
„Они се не понашају у складу са ЕУ правилима, са Даблинским правилима. Хрватска и не региструје мигранте који улазе на њихову територију, и не понашају се у складу са међународним конвенцијама, према којима би ЕУ требало да третира мигранте. Они их само доставе Мађарској", рекао је Сијарто.
Сијарто је рекао да сада чека да се заврши предизборна кампања у Хрватској.
„Надам се да ће тада ниво емоција бити нижи, као и да ће се након избора следећи премијер Хрватске бавити Хрватима а не Мађарском", рекао је Сијарто.
Шеф мађарске дипломатије подсећа да је пре неколико недеља рекао да су политички односи Мађарске и Хрватске добри, али је, како сада примећује, „очигледно био превише оптимистичан у то време".
„Требало би да будемо стратешки партнери, јер смо много помогли Хрватској да се придружи ЕУ, а ово није прикладно понашање. Требало би да имамо много боље односе кад се узме у обзир економија, трговина, али овај врло низак ниво политичких односа ће нашкодити, нажалост, и другим видовима сарадње", рекао је ону интервјуу Танјугу.
Према његовим речима, било је неправедних критика које је Милановић упутио Мађаској. А да није провео време приговарајући Мађарској током протекле недеље, можда му не би систем за третирање миграната колабирао за 24 сата.
„Он је приговарао да не третирамо мигранте добро и да наш систем није оперативан. А за 24 сата се показало да они не могу да испоштују ЕУ регулативе по том питању. И онда је демонстративно најавио да неће поштовати ЕУ правила и да ће послати у Мађарску групу од хиљаду-две до три хиљаде људи без претходног обавештења да бар имамо времена да се припремимо. То није европско понашање", рекао је он.
„С друге стране, са Србијом никад нисмо имали тако добре и ефикасне односе какве имамо сада. А много смо радили како би то постигли. Наша два премијера су се посебно потрудила, два министра спољних послова такође", рекао је Сијарто.
Он је указао да је сада важно истаћи да је због проблема миграната и ситуације на граници лако могло да се дође до конфликта Србије и Мађарске, али пошто су односи јако добри, то се није догодило.
„Није било политичког конфликта Мађарске и Србије. Сада видите да постоји политички конфликт Хрватскеи Мађарске, румунски премијер нас је помињао, али нема негативних коментара са српске стране, а ни обрнуто", истиче он.
Како је нагласио, мађарски премијер Виктор Орбан интервенисао је у европском савету хвалећи напоре Србије. И Мађарска је иницирала да се то стави у текст закључака, али нажалост таква одлука није донета.
„И без обзира на то што није у тексту, то је чињеница и то што Србија ради мора да буде поштовано", рекао је он.