Владајућа Демократска партија социјалиста (ДПС), на чијем је челу Ђукановић, као један од својих стратешких циљева, уз интеграције у Европску унију, снажно пропагира НАТО. У сусрет евентуалном доласку позивнице за чланство (знаће се у децембру) притисак да се јавност убиједи у оправданост уласка у НАТО досеже кулминацију. Прибјегава се манипулацијама, злоупотребама и фалсификатима (афера „Депеша“). Да ли се тако понаша неко кога улазак у НАТО гура са власти?
Независни посланик, сада у партији Удружена реформска акција (УРА), Дритан Абазовић спада у ону другу „школу мишљења“. Недавно је казао: „Ко је против ДПС-а треба да подржава НАТО интеграције“.
За Спутњик каже да, иако звучи парадоксално, он мисли да евентуално учлањење Црне Горе у НАТО заиста негативно дјелује по господина Ђукановића, те да је логика коју користи, како каже — проста:
„То је задња карта са којом он игра пред међународном заједницом и којом купује међународну подршку. Говори да је само он заштитник западних интереса, и модеран политичар који земљу треба да уведе у различите интеграционе процесе. Евентуалним избијањем тог аргумента, тај вид безрезервне подршке бројних дипломата са којима има контакта престао би, јер би они једноставно схватили да се ради о последњем полуауторитарном режиму у Европи, о структури израслој из ратних деведесетих са снажним криминалним бекграундом“, наводи он.
Абазовић је сагласан да би могуће стизање позивнице био вјетар у леђа Ђукановићу. Ипак, сматра да је то краткорочно.
„Он ће покушати на томе да гради и предизборну кампању и своју политику у наредном периоду, али дефинитивно са стварима које у једном тренутку постану ад акта, ви не можете вјечито да машете“, истиче Абазовић.
Главно је, тврди Абазовић, да се Ђукановићу избију сви аргументи које он реално у овом тренутку користи и да се врати фокус тамо гдје је он најслабији, а то је економско-социјални прогрес државе и борба против организованог криминала и корупције која свим пипцима води директно до њега.
Потпуно другачије мишљење има посланик Демоса Горан Даниловић. За наш портал каже да разумије мишљење да убрзано приближавање Црне Горе Европској унији не одговара Ђукановићу и демократизује Црну Гору. То се, наставља он, очигледно може закључити јер сви они који су неизоставно за европске интеграције примјећују да се Ђукановићу у тај процес не жури.
„Сматрам да је потцјењивање јавности када било ко закључи да журба — мимо правила и уз коришћење геополитичких неспоразума — Мила Ђукановића у НАТО руши самог Ђукановића. Признаће сви да то на њега не личи. Рекао бих — напротив: да чланство Црне Горе у НАТО Ђукановић гура мимо правила и мимо воље грађана управо зато што жели да купи нови вишегодишњи мир и потом, у жаргону речено, отегне процес прикључења Црне Горе Европској унији“, каже Даниловић.
Став да НАТО руши Ђукановића Даниловић види и као покриће.
„Могу да разумијем да некоме треба оправдање због тога што жели да дâ подршку НАТО-у, иако правила постају све мање јасна, а корист све мање видљива, али ипак од свих који су искрени опозиционари треба очекивати да ову ствар сагледају мало принципијелније и да заједнички закључимо како се заиста ради о једној манипулацији у којој Ђукановић види за себе спас, а никако лисице на својим рукама“, истиче он.
Посланик Демоса вјерује да НАТО, односно земље које га предводе, ризикују компромитацију у очима једне мале Црне Горе и њених грађана уколико допусти да, како каже, неким скоком с мотком прескочи све неопходно и усидри се у, за њега, сигурној луци НАТО савеза.
„Нијесам до сада нашао примјер да је некоме ко је мање поштовао демократију НАТО чланство значило крај политичке каријере. НАТО је прије свега војни савез. Знам и чујем добро ту причу да је он у међувремену постао доминантно политички, али они који прате кретања на међународној сцени томе би могли само да се насмију“, каже Даниловић.
НАТО, закључује Даниловић, није гарант ни демократичности, ни смјењивости власти, већ гарант да ће Црна Гора изгубити дио суверенитета и да ће морати да води оне ратове и политике које се ње не тичу.
На концу сликовитост: Посланик Абазовић је током скупштинског гласања (гласао је „за“, скупа са владајућим партијама) о Резолуцији о НАТО савезу Ђукановићевом ДПС-у понудио амандман којим се захтијева већа владавина права. ДПС је прихватио.
Све за НАТО, НАТО ни за шта.