Оснивање банке један је од највећих геополитичких успеха Кине у последњих неколико година, пише лист, додајући да је она противтежа ММФ-у и Светској банци, у којима доминира Америка.
Због брзо растуће економије, Кина сматра да је недовољно заступљена у светском финансијском систему и стално спроводи реформе. С друге стране, Америка покушава да спречи формирање нове финансијске институције, јер се плаши губитка контроле над финансијским тржиштем.
Интересантна је чињеница, подсећа лист, да је оснивање банке скоро пропало због сумњи кинеске политичке елите у способност Кине да води мултилатералну банку, имајући у виду недостатак искуства Пекинга. Неки политичари су сумњали и у начин финансирања и изводљивост пројекта.
Кинеска влада је почела да разматра оснивање банке 2013. године, али је тек након инаугурације Си Ђинпинга за новог председника план спроведен у дело. Ђинпинг је Азијску банку видео као идеалну институцију за финансирање нове инфраструктуре и извозну стратегију која би ојачала евроазијске државе дуж бившег Пута свиле.
„Нико није могао ни да замисли да ће банка бити тако успешна и да ће толико људи бити заинтересовано“, рекао је за Ројтерс извор из кинеске владе.
Идеја о оснивању банке изазвала је велико интересовање широм света. Заливске државе, али и велике европске земље су, на изненађење Пекинга, а супротно захтевима САД, подржале пројекат, закључује „Дојче веле“.