„Дејли мејл“ је објавио да осам мушкараца игра у националном женском тиму Ирана. Према британском таблоиду, мушкарци су чекали ред на операцију промене пола.
„Осморо играча је играло са иранском женском екипом пре него што се подвргло операцији промене пола“, пише Дејли Мејл.
Испоставило се да „Дејли мејл“ шири погрешну информацију.
Причу о мушкарцима у женском тиму су измислили 2008. године „Ел Арабија“ и „Дејли мејл“ и одлучили да је поново презентују у четвртак.
„Иранска национална женска футсал екипа је млад тим који је недавно освојио Куп Азије. Сви чланови тима су врхунске спортисткиње и лепе жене, што може да се види голим оком“, рекао је Шојги за Спутњик.
Новинар је похвалио супериорну вештину тима своје земље током игара на Купу Азије и нагласио да је њихова победа чиста, без икаквог варања и фалсификовања.
Након скандала 2008. године, када је „Ел Арабија“ измислила превару и објавила да су неки припадници иранске женске екипе били мушкарци, иранска фудбалска федерација покренула је истрагу, укључујући низ хормоналних тестова којима су играчице биле подвргнуте.
Истрага је показала да су сви чланови женског тима заиста биле жене и да су извештаји „Ел Арабије“ били лажни, рекао је ирански новинар.
Ова прича није изузетак. Лажи и лажне гласине окупирају женски фудбал широм света и ово није први пут да се нека земља суочава са сличним оптужбама.
ФИФА и Међународни Олимпијски Комитет (МОК) пажљиво прате и врше темељне медицинске тестове, пазећи да мушкарци и жене буду строго раздвојени када је у питању играње фудбала на међународном нивоу, рекао је Шојги.
Фудбал је веома популарна игра у Ирану, како међу мушкарцима, тако и међу женама.