Чак су и амерички медији почетком ове године признали да је Исламска држава проширила своју територију, од како су септембра 2014. године Америка и њени савезници почели са бомбардовањем циљева те терористичке организације.
Грађански рат у Сирији почео је у марту 2011. године, на таласима Арапског пролећа, а сукобе сиријске војске и побуњеника пратило је јачање терористичке организације Исламске државе, самопроглашеног калифата који воде радикални сунити из Ирака и Сирије.
У септембру прошле године САД су са својим савезницима почеле ваздушне нападе против припадника Исламске државе у Сирији. Међутим, резултати ових акција међународне коалиције су након годину дана занемарљиви, сматрају саговорници Спутњика.
Ирански политиколог, доктор Фуад Изади са Универзитета у Техерану верује да су САД више енергије уложиле у покушај да свргну сиријски режим, него да стану на пут Исламској држави.
„Америка не жели да реши сиријски проблем. Да су Американци стварно тежили томе, они би пре свега, заједно са осталим члановима коалиције, спречили терористе да добијају логистичку подршку. Али као што видимо, милитанти Исламске државе и друге терористичке организације и даље добијају помоћ споља. Изгледа да САД не желе мирно политичко решење за Сирију и сматрају да је Русија њихов конкурент на том подручју. У међувремену, недужни цивили у Сирији настављају да гину“, поручује Изади.
Међународна коалиција је нападе на Исламску државу почела без сагласности сиријске Владе и Савета безбедности Уједињених нација. Војни аналитичар Мирослав Лазански сматра да су резултати ових акција против Исламске државе никакви, јер се она проширила на још већи део територије.
„Колико год они бомбардовали, Исламска држава се све више шири и јача, што значи да то бомбардовање није било ни ефикасно ни стварно, већ фасада за операцију рушења снага Башара ел Асада. Делимично, за овај стампедо избеглица који се сручио на Европу можемо захвалити томе што Запад није показао никакву ефикасност у сузбијању јачања Исламске државе“, тврди Лазански.
Судећи према писању „Волстрит џурнала“ и „Дејли биста“, ни западни медији нису крили да се територија под контролом Исламске државе проширила од почетка америчке интервенције у Сирији. Лазански истиче да се другачији резултати нису ни могли очекивати, с обзиром на малу учесталост ваздушних напада.
„Они су у задњих годину дана извели 6.000 налета. Ако узмемо да је просек налета НАТО авијације на Југославију 1999. године дневно био између 850 и 1200, испада да су они бомбардовали Сирију у задњих годину дана колико Југославију за 5 или 6 дана. То је заиста смешно“, поручује војни аналитичар.
Сличног става је и ирански политички аналитичар Годрат Ахмадијан, који сматра да су покушаји коалиције, коју предводи САД, да се обрачуна са терористима били безуспешни.
„Парадокс западне коалиције је у томе што она од почетка не зна против кога ратује. Са једне стране, коалицији су се придружиле земље које не признају легитимност Асада и његове владе. Са друге стране, прокламовани циљ коалиције је борба против Исламске државе, чија главна мета је управо Асадова влада“, каже Ахмадијан.
Саговорници Спутњика кажу да нема званичних података о томе да ли су ракете коалиције намењене терористима Исламске државе уништиле и инфраструктурне и цивилне објекте у Сирији, али верују да се то сасвим сигурно догодило.