Влада Ирака борбу против Исламске државе очигледно сматра неефикасном, те Багдад разматра могућност да се за помоћ обрати Русији. Ирачки премијер Хајдер ел Абади тим поводом је изјавио: „То је могуће. Ако добијемо такав предлог, размотрићемо га. Бићу за само под условом да то буде ефикасно“.
Поред премијера, ову могућност разматрају и други ирачки политичари.
Агенција Ројтерс преноси изјаву шефа комитета парламента Ирака за безбедност и одбрану Хакима ел Замилија: „Желимо да Русија игра већу улогу у Ираку. Да, знатно већу него Американци“.
„Прошла је цела година, а Исламска држава наставља да расте. Организација узима под контролу све више нових територија, хиљаде бораца, као и раније, долазе у Ирак и Сирију. То сведочи да САД немају прецизан план и реалну стратегију“, додао је Ел Замили.
Стејт департмент не верује да ће Ирак тражити помоћ од Русије
„Нисам видео никакве потврде за то да Ирак моли Русију да му помогне у решавању овог сукоба. Да, један човек је дао изјаву да он то жели. У праву сте. Ипак, ствар је у томе што сте прочитали само половину изјаве Ел Абадија: он се заложио за то, али таква подршка треба да буде пружена у оквиру шире коалиције“, рекао је званични представник Стејт департмента Џон Кирби.
На питање новинара како у Стејт департменту виде изјаву премијера Ирака да САД немају политичку вољу за пружање озбиљније подршке, Кирби је одговорио: „Понављам, нисам видео такве изјаве. У овој ситуацији довољно је погледати шта је учињено против Исламске државе у Ираку и Сирији да би се видело да недостатак воље не постоји ни код САД ни код других чланица коалиције“.
Упркос изјавама из Стејт департмента, многи у Ираку и Сирији сматрају да САД нису довољно усредсређене на борбу против терориста. Једни то објашњавају чињеницом да америчке власти не желе да помажу сиријском председнику Башару ел Асаду, а други сматрају да Вашингтон не жели да ризикује и да изазива гнев сунитског становништва јер су територије које су освојили борци Исламске државе насељавају превасходно сунити.