То значи да ниједна жена због старости неће моћи да буде пензионисана као „вишак запослених“, док Уставни суд не донесе коначну одлуку о предлогу за оцену уставности спорне одредбе Закона.
Захвални смо Уставном суду што су брзо одлучили по том питању, саопштавају из Министарства за државну управу и локалну самоуправу.
„Разумемо колико је осетљиво питање и надамо се да ће Уставни суд пресудити онако како смо и ми извагали ово питање до сада“, наводи Министарство.
Примена одредбе којом се прописује законски основ за престанак радног односа због навршавања одређених година живота, а која се односи само на жене, спорна је са становишта Устава и забране дискриминације по основу пола, због чега може да има неотклоњиве штетне последице, сматра Уставни суд.
„Имајући у виду да почетак примене спорног члана 20 Закона има за последицу утврђивање престанка радног односа лицима која испуњавају услове предвиђене овим одредбама, те да мере рационализације броја запослених у јавном сектору подразумевају укидање појединих радних места или смањење броја запослених у субјектима на које се Закон примењује, Уставни суд је оценио да ове околности представљају неотклоњиве штетне последице за лица на која би се спорне одредбе примениле“, наводи се у информацији објављеној на сајту Суда.
Због тога, како стоји у информацији, постоје оправдани разлози да се, до доношења коначне одлуке о спорним питањима, обуставе од извршења појединачни акти који би били донети на основу тих одредаба.