Последњи догађаји на светској позорници сведоче о томе да је Русија успешно савладала кризу, пише аналитичар „Форбса“ Кенет Рапоза.
По његовом мишљењу, то се делимично догодило захваљујући недавним иступањима председника Руске Федерације Владимира Путина.
„Интервју (Путина) Чарлију Роузу од 29. септембра у московском предграђу, његов говор на заседању Генералне скупштине УН о борби против тероризма у Сирији, као и чињеница да су Немачка и Француска изненада почеле да се ослањају на Русију у нестабилној ситуацији у Украјини значе да се Русија сада чини мање тврдоглавом него пре неколико месеци“, пише Рапоза.
Према речима аналитичара, чини се да су немачке и француске власти уморне од мучног „развода“ Украјине и Русије. Некада су биле у самом центру сукоба, а сада бирају страну. А управо Русија поштује услове Минског споразума, за разлику од кијевских власти које су пале у немилост, пише Рапоза.
Шеф независне инвестиционе истражне компаније „Бретон Вудс рисерч“ Владимир Сињорели сматра да ови позитивни елементи наговештавају укидање санкција, можда већ у првом кварталу 2016.
„Ако је за укидање санкција потребно само поштовање услова Минског споразума и ако узмемо у обзир незадовољство европског становништва због санкција, не бих се зачудио да буде појачан притисак против продужавања санкција у јануару. Према оптимистичним прогнозама, постоји вероватноћа да ће санкције бити укинуте до марта, најкасније до јуна 2016. године“, уверен је Владимир Сињорели.
Говорећи о одржавању избора на територији ЛНР и ДНР, Кенет Рапоза наводи да је мала вероватноћа да њихови резултати буду у складу са жељама кијевских власти. Аутор сматра да је очигледно да ће резултати избора бити „проруски“. Ипак, ако током договорених 80 дана Кијев не одлучи да спроведе изборе, „украјинска Влада ће изгледати као зликовац“.
Засад није јасно да ли ће Украјина дозволити легализацију региона на територији Луганске и Доњецке области, али рат с устаницима после избора неће ићи у корист Влади Петра Порошенка, сматра аналитичар објашњавајући да ће у том случају етнички Руси изгледати као жртве, што ће руском председнику омогућити да инсистира на брзом укидању санкција.
„План Француске да Украјини постави рок од 80 дана за спровођење избора у источним областима земље, где она већ годину води борбена дејства — то је пут ка укидању санкција“, уверен је Рапоза.
Према његовим речима, укидање санкција поново ће отворити могућност за побољшање односа Русије и Европе. То ће бити корисно не само за Русију него и за инвеститоре који су с њом повезани, као и за европске компаније против којих су уведене контрасанкције. Поред тога, то ће бити од користи и самој Украјини, којој одговара да оконча рат.