Док су државни телевизијски канали нашироко обрађивали тему легализације геј бракова, амерички Сенат је 24. јуна усвојио документ који је тешко разумљив широј јавности. Наиме, ради се о документу „Орган за промоцију трговине“ (Trade Promotion Authority — ТРА), преноси портал Шта они кажу о САД.
Овај документ, који је потписао Барак Обама 29. јуна, омогућио му је да у наредних шест година закључује спољнотрговинске споразуме без претходног разматрања и утврђивања детаља уговора са Конгресом.
Усвајање овог документа је била важна победа Беле куће у борби за оно што је накнадно уследило — недавно потписивање уговора о стварању Транспацифичког партнерства, споразума о слободној трговини који ће на дуге стазе одредити правила игре у Азијско-Тихоокеанском региону.
Преговори о стварању овог партнерства били су за САД један од најважнијих економских процеса у региону. Водило их је 12 држава чији укупни БДП чини трећину глобалног. Дакле, потписнице овог споразума су САД са Канадом, Мексиком, Чилеом, Перуом, Јапаном, Малезијом, Вијетнамом, Сингапуром, Брунејима, Аустралијом и Новим Зеландом.
ТТП би требало да одреди правила игре у читавом низу области, укључујући и техничка правила, екологију, радно право и заштиту интелектуалне својине. Партнерство је одгвор како на још једну дохијску рунду преговора СТО, тако и на вртоглави раст утицаја Кине. Ексклузивна трговачка група задаваће стандарде, који ће временом постати обавезни за све. Управо зато Пекинг активно промовише своје алтернативе. Ипак, после одлуке Конгреса, САД су свој блок успеле раније да формирају.
Шта ће ово значити за Русију? Мало за оне који тргују сировинама, а много за оне који се баве трговином машинама или пољопривредне опреме у Азијско-Пацифичком региону. За некога ће се адаптација свести само на додатне трошкове за сертификацију, а да не говоримо о расту конкуренције наспрам потписница ТТП. При свему овоме Русија, за разлику од Кине, не улаже напоре како би макар нешто подробније разјаснила читаву ситуацију.
„Без Кине немогуће је створити трговачки блок у Азији, јер је разматрање детаља само узалудно губљење снаге“, сматрају стручњаци из области индустрије.
Бизнис такође није показао довољно активности — иако се, на пример, током пословног консултативног савета Азијско-Пацифичке економске сарадње могло добити много информација.
Ипак, руски играчи у светској, а посебно регионалној трговинској арени мораће да се позабаве потпуно новим правилима игре у условима када стручњака који знају шта све са собом заиста носи ТТП, има толико мало да се могу побројати на прсте једне руке.